Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové se pokusili manipulovat veřejným míněním. Zfalšovali kvůli tomu britský deník Guardian

Rusové se pokusili manipulovat veřejným míněním. Zfalšovali kvůli tomu britský deník Guardian

Rusko dokazuje, že své pokusy o manipulaci evropským veřejným míněním míní naprosto vážně. Reportéři investigativního portálu The Stern Facts totiž popsali, jak mistři ruské propagandy zfalšovali adresu internetové stránky britského deníku The Guardian a umístili na ní rozhovor, který podporoval ruské zájmy. 

To, že se nyní v euroatlantickém prostoru nekonají žádné prezidentské volby ještě neznamená, že by si tamní státy mohly oddechnout od ruské propagandy. Její barvitou manifestaci totiž během víkendu zachytili novináři investigativního magazínu Stern Facts. Krátce poté, co byli objeveni, Rusové svůj článek z internetu stáhli.

Trik Rusů byl jednoduchý, přesto se jím nechala zmást většina lidí. Předně si zaregistrovali internetovou doménu http://theguardıan.com. Ta oproti oficiální internetové doméně britského deníku používá místo znaku „i“ turecký znak „ı“. I zbytek jejich práce byl podobně prostý. Stačilo už jen vytvořit podobně modro-bílý design internetových stránek, jako používá pravý Guardian, a vymyslet vhodný obsah.

Ten nakonec tvořil rozhovor s bývalým šéfem britské rozvědky MI6 Johnem Scarlettem. Ten v něm tvrdí, že americká CIA ve spolupráci s britskou MI6 měly plán, jak rozkouskovat ruské území a oslabit tak vliv země. Součástí tohoto plánu mělo být mimo jiné i rozpoutání takzvané Růžové revoluce v Gruzii. „Součástí tohoto plánu bylo také to, že k moci v Dagestánu, Čečně či Severní Osetii přijdou radikální islamisté,“ tvrdí Scarlett ve falešném rozhovoru.

Posledním krokem propagandy pak byly realistické prolinky, které do falešného rozhovoru přidali. Jde třeba na odkaz na autora rozhovoru, který je skutečným přispěvatelem Guardianu či použití fotografií, které dříve používal i pravý Guardian.

Ve chvíli, kdy se na sociální síti Twitter rozneslo, že celý článek je dílem ruské propagandy, byl rozhovor z internetu stažen. Stránku si však stále můžete zobrazit na této adrese. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744