Články odjinud

Se Zuckerbergem na věčné časy. Šéf Facebooku odstupovat nehodlá, akcionáři se ho zbavit nemohou

Se Zuckerbergem na věčné časy. Šéf Facebooku odstupovat nehodlá, akcionáři se ho zbavit nemohou

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg nehodlá odstoupit ze své funkce kvůli kauze se zneužíváním dat uživatelů společností Cambridge Analytica. Řekl však, že přijímá plnou odpovědnost a nebude nikoho propouštět. Cambridge Analytica získala údaje 87 milionů uživatelů. Podle Facebooku se mohla do nepovolaných rukou dostat data až ze dvou miliard účtů.

„Stále si myslím, že budu dělat to nejlepší k posouvání Facebooku dopředu. Nikoho nebudu shazovat pod autobus za chyby, které jsme učinili,“ komentoval nejnovější zjištění Zuckerberg, který však odmítl, že by uvažoval o odchodu z čela společnosti.

Facebook po odhalení dalších problémů znemožnil uživatelům vyhledávat účty prostřednictvím e-mailové adresy nebo telefonního čísla. To až do středy usnadňovalo práci řadě lidí. Podle zástupců sociální sítě toho ale mohli zneužít podvodníci, aby získali data typu bydliště či zaměstnání.

Celkem se takto do nepravých rukou mohla dostat data zhruba dvou miliard uživatelů. To je valná většina ze všech, kteří sociální síť používají. Dosud se přitom hovořilo o údajích nanejvýš v desítkách milionů.

Zuckerberg prohlásil, že se neobává ani hlasování mezi akcionáři. A to přesto, že se mezi nimi šíří vlna kritiky počínání „otce zakladatele“. Kritizoval ho například byznysman Scott Stringer, jehož newyorská firma má ve Facebooku zhruba miliardový podíl.

Pozice akcionářů je složitá. I kdyby se počínání hlavy Facebooku nelíbilo většině z nich, mají jen velice malou šanci se ho zbavit. Musel by se pro takový krok rozhodnout sám. Zakladatel sociální sítě sice vlastní jen 16 procent akcií, díky jejich speciálnímu typu má však 60 procent všech hlasů.

„Myslím, že by lidé měli od nás očekávat zodpovědnost hlavně za to, že se poučíme ze svých chyb,“ dodal k možnému vyvozování osobní odpovědnosti za úniky dat Zuckerberg.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud