Superdebata bude bez Zemana. Ostatní účastníci boje o Hrad do diskusí na ČT přijdou | info.cz

Články odjinud

Superdebata bude bez Zemana. Ostatní účastníci boje o Hrad do diskusí na ČT přijdou

Česká televize chystá před lednovou volbou prezidenta republiky tři předvolební debaty a závěrečnou superdebatu, do níž ve čtvrtek 11. ledna pozve všechny kandidáty. Od 11. do 21. prosince do vysílání zařadí dny věnované jednotlivým zájemcům o prezidentský úřad. Pravidla předvolebního a volebního vysílání začala ve veřejnoprávní televizi platit dnes, informovala ČT v tiskové zprávě.

Ministerstvo vnitro zaregistrovalo do přímé volby hlavy státu devět kandidátů, jeho rozhodnutí ještě může změnit Nejvyšší správní soud. Dosavadní prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že se žádné debaty kandidátů nezúčastní.

Pořad České televize Události, komentáře bude hostit tři předvolební debaty, vždy se třemi prezidentskými kandidáty. Rozhovory s kandidáty odvysílá do 7. prosince rovněž podvečerní pořad Interview, volbám se bude věnovat také pořad Politické spektrum.

Hlavní zpravodajská relace Události do svého vysílání zařadí rubriku „Den s kandidátem na prezidenta", kterou doplní živě vysílaný rozhovor. V době od 11. do 21. prosince tak bude každý den věnovaný jednomu z kandidátů na prezidenta republiky, uvedla televize.

Předvolební vysílání před prvním kolem volby uzavře ve čtvrtek 11. ledna prezidentská debata, do které budou pozváni všichni kandidáti na prezidenta republiky. Lidé budou o nejvyšší ústavní funkci rozhodovat 12. a 13. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, o budoucí hlavě státu se rozhodne z finalistů o posledním lednovém víkendu.

O výsledcích prvního kola volby bude Česká televize tradičně informovat ve volebním studiu, a to v sobotu 13. ledna. Studio začne ve 13:30 hodin, tedy půl hodiny před uzavřením volebních místností, a skončí ve 22:00. Česká televize bude pro potřeby vysílání předvolebních debat kandidátů na prezidenta republiky realizovat celostátní předvolební výzkum, a to ve spolupráci se společnostmi Median a Kantar TNS CZ.

Volební spoty jednotlivých kandidátů bude ČT vysílat na programech ČT1 a ČT2 od 2. ledna 2018. Spoty budou přijímány v délce 30 vteřin nebo 60 vteřin. Podrobné specifikace pro výrobu spotů budou zveřejněny na webu ČT.

Pokud seznam kandidátů nezmění soud, o prezidentský úřad bude v půli ledna soupeřit Miloš Zeman s osmi vyzyvateli. Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý premiér Mirek Topolánek, někdejší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté), předseda strany Rozumní Petr Hannig, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud