Články odjinud

Švýcaři zrušení poplatků odmítli, za televizi a rozhlas budou dál platit

Švýcaři zrušení poplatků odmítli, za televizi a rozhlas budou dál platit

Švýcaři v dnešním referendu nejspíš odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Vyplývá to z odhadu výsledků, který po uzavření posledních hlasovacích místností zveřejnil ústav pro výzkum veřejného mínění gsf.bern. V kantonech Curych, Basilej-město či Lucern podle předběžných výsledků proti iniciativě za zrušení poplatků hlasovalo dokonce přes 70 procent voličů.

Švýcarské domácnosti posílají ročně 451,10 franků (9800 Kč) společnosti Billag, která je vybíráním koncesionářských poplatků pověřena. Proti poplatkům se postavila iniciativa "No Billag", která si vymohla konání referenda. Zastánci poplatků tvrdili, že by jejich zrušení mohlo v zemi se čtyřmi úředními jazyky výrazně omezit provoz veřejnoprávních médií a oslabit demokracii.

Podle ústavu gfs.bern se dá na základě již sečtených hlasovacích lístků rozeznat jasný trend, podle kterého odpůrci koncesionářských poplatků utrpěli jasnou porážku. Předběžné výsledky zveřejnilo již devět kantonů, ve všech voliči iniciativu odmítli. V kantonech Curych, Lucern a Basilej-město se proti zrušení poplatků postavilo přes 70 procent hlasujících, v kantonu Graubünden dokonce 77 procent.

Veřejnoprávní mediální skupina SRG SSR, která zastřešuje několik rozhlasových a televizních stanic, je financována ze 75 procent z koncesionářských poplatků. Zaměstnává - přímo či nepřímo - asi 13.500 lidí.

Nehledě na výsledek referenda je už nyní jasné, že se poplatek od příštího roku sníží na 365 franků (asi 8000 Kč). Platit by jej však měli všichni, tedy i ti, kteří vlastní televizi či rádio nemají.

Referendum o zrušení poplatků za rozhlas a televizi se v roce 2010 konalo například také na Slovensku. Ztroskotalo tehdy ale na nízké účasti, která dosáhla jen 22,8 procenta. Potřebná přitom byla nadpoloviční většina hlasů.

 

Články odjinud