Tečka za bitvou o copyright. Státy EU definitivně schválily reformu, která má oslabit Facebook a Google | info.cz

Články odjinud

Tečka za bitvou o copyright. Státy EU definitivně schválily reformu, která má oslabit Facebook a Google

Členské státy Evropské unie dnes defintivně schválily reformu autorského práva, která má přinést více ochrany na internetu pro novináře, hudebníky či filmaře. Dohodu už schválil s konečnou platností i Evropský parlament. Nic tak nebrání tomu, aby nová legislativa začala platit. Členské státy mají dva roky na to, aby nová pravidla převedly do vlastních zákonů.

Na dnešním jednání už byla opozice vůči směrnici o ochraně autorských práv na jednotném internetovém trhu minimální. Proti hlasovalo jen šest států (Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko). Devatenáct zemí, včetně Česka a Slovenska, reformu autorských práv podpořilo. Tři země se podle agentury Reuters hlasování zdržely (Belgie, Estonsko a Slovinsko). 

Schválení reformy autorského práva uvítal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle něhož jasná pravidla zajistí tvůrcům spravedlivou odměnu, uživatelům silná práva a poženou k odpovědnosti internetové platformy.

Naopak Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (CCIA), do níž patří i Google a Facebook, krok odsoudila. Organizace mj. tvrdí, že poškodí on-line inovace v Evropě. 

Směrnici, která budí kontroverze a kolem níž se hojně lobbovalo, už na konci března schválil Evropský parlament. Silné emoce vyvolává zejména článek 13, který ukládá provozovatelům internetových platforem, aby zjišťovali, zda nahráváný obsah neporušuje autorská práva. Podle kritiků hrozí cenzura internetu, která se může dotknout legálního obsahu, například karikatur. Zastánci naopak argumentují tím, že jde o žádoucí přizpůsobení autorského práva digitální éře. 

Kontroverze budí i článek 11, který cílí především na internetové giganty jako Google a Facebook, kteří by nově měli platit novinářům, hudebníkům či filmařům za použití jejich děl. 

Debatu o nových pravidlech autorského práva odstartovala Evropská komise v roce 2016 s odůvodněním, že je třeba chránit tvůrčí odvětví unie, které dosahuje hodnoty 915 miliard eur a zaměstnává tařka 11,65 milionů lidí. Jak již bylo řečeno výše, unijní státy mají nyní dva roky, aby nová pravidla převedly do své legislativy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud