Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Thajská vláda vyhrožuje Facebooku. Kvůli záběrům polonahého krále jej může „vypnout“ každou chvíli

Thajská vláda vyhrožuje Facebooku. Kvůli záběrům polonahého krále jej může „vypnout“ každou chvíli

Thajská vláda dala společnosti Facebook ultimátum, aby ze svých stránek odstranila desítky nelegálních materiálů, které jsou údajně hrozbou pro národní bezpečnost země. Pokud se tak nestane, zcela znemožní přístup na sociální síť. Přestože doba ultimáta již uplynula, facebook v Thajsku stále funguje, uvádí server Bangkok Post. Západní deníky upozorňují, že se jedná především o záběry krále, který si vyrazil do nákupního centra ve vskutku nekrálovské uniformě – výstředním zkráceném tílku odkrývajícím nejspíš falešné tetování.

Záběry krále Rámy X., který si vyrazil nakoupit do německého obchodního střediska, byly údajně testem efektivity thajských cenzurních zákonů. Země má striktní legislativu, která znevažování monarchy tvrdě trestá. Excentrický Ráma X. přitom zavdává celou řadu důvodů – od nezvyklého outfitu, přes tetování až po divokou minulost plnou bujarých večírků a zvláštních rozhodnutí.

„Zatím neplánujeme blokovat na Facebook přístup,“ řekl prezident asociace thajských internetových providerů (TISPA). TISPA nicméně Facebook dříve varovala, že v případě neodstranění požadovaných příspěvků je zablokování přístupu možné. „Může dojít k zablokování přístupu na celý facebook.com pro všechny zákazníky v Thajsku,“ uvedla TISPA.

Thajská vláda po Facebooku žádá odstranění 131 stránek, které údajně ohrožují národní bezpečnost. Facebook materiály smazat odmítnul, uvádí Bangkok Post. Na vymazání materiálů dostal lhůtu do dnešních 10:00 místního času (6:00 SELČ). Po vypršení lhůty thajské úřady oznámily, že již byly vydány soudní příkazy k odstranění 34 stránek a úřady pracují na vydání soudních příkazů i pro dalších 97 adres.

Facebook byl vypnut v Thajsku již v roce 2014, poté, co se vojenská junta dostala k moci. Zablokování přístupu však tehdy popřela a uváděla, že se pouze jednalo o test.

Mezi Thajci je Facebook značně oblíbený, v průměru na něm tráví 2,35 hodiny denně. „V Thajsku je počet facebookových statusů třikrát vyšší, než je náš celosvětový průměr,“ říká Dan Neary, viceprezident Facebooku pro region Asie a Pacifiku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1