Články odjinud

Trumpův syn šíří konspirační teorie: YouTube se snažil ututlat, že v sídle firmy střílela liberálka

Trumpův syn šíří konspirační teorie: YouTube se snažil ututlat, že v sídle firmy střílela liberálka

Nejstarší syn amerického prezidenta Donald Trump junior znovu víří vody. Tentokrát svým působením na Twitteru, kde po střelbě v centrále společnosti YouTube šířil konspirační teorie. Není to přitom poprvé. Už dříve na sociální síť přispíval kontroverzními vzkazy v duchu ruské propagandy.

Krátce poté, co 39letá Nasim Aghdamová zastřelila minulý týden v centrále společnosti YouTube tři lidi a následně podle všeho i sebe, smazal YouTube její videokanál. Právě jeho nízká sledovanost, se kterou se žena nedokázala vyrovnat, se měla stát důvodem pro útok.

Aghdamová byla vegankou a aktivistkou za práva zvířat. Její liberální smýšlení a reakce YouTube podnítily Donalda Trumpa juniora, aby se přidal na stranu konspiračních teoretiků. Naznačil, že smazání kanálu sloužilo k zamaskování politické orientace střelkyně.

„Myslíte, že je nějaká šance, že by nenávistné instagramové účty a YouTube kanály masových střelců byly odstraněny bezprostředně, pokud by byli členy NRA nebo oponovali liberálním veganům a aktivistům za práva zvířat? Dotaz pro pár milionů přátel v NRA,“ napsal Trump junior na Twitter.

Deep state a ruská propaganda

Není to poprvé, kdy se Trump junior vrhl na pole konspiračních teorií a dezinformací. Kontroverze vyvolal již po únorové střelbě ve škole ve floridském Parklandu. Tehdy „olajkoval“ několik příspěvků označujících jednoho z přeživších za otevřeného Trumpova odpůrce a syna agenta FBI. To jen nahrálo konspiračním teoriím, že někteří studenti byli v kontaktu s lidmi bojujícími proti prezidentovi. Kvůli falešným zprávám čelila rodina přeživšího mladíka výhrůžkám smrtí.

Ještě dříve Trump junior šířil spekulace o tzv. deep state, neboli establishmentu, který se snaží podrývat Trumpovo prezidentství a ovládat politiku navzdory výsledkům voleb. Syn šéfa Bílého domu to mimo jiné spojoval s kampaní za zveřejnění republikánské zprávy obviňující FBI z nekalostí při vyšetřování ruského ovlivňování prezidentských voleb.

Slogan Release The Memo, který Trump junior použil, přitom podle zjištění serveru Hamilton68 monitorujícího ruskou propagandu, dostaly do oběhu prokremelské dezinformační weby a účty.

Velvyslanec pro krajní názory

Web Politico označil Trumpova nejstaršího syna za prezidentova velvyslance pro krajní názory. Dosah jeho příspěvků je obrovský. Jen na Twitteru ho sleduje přes 2,7 milionu lidí, k dalším se jeho postoje dostanou díky dalšímu sdílení. Tweet o střelkyni z YouTube sdílelo minimálně 46 tisíc lidí. Co nepokryje Twitter, doplní televize jako Fox News nebo dezinformační servery.

„Donald Trump junior odpálil bombu ohledně identifikace střelkyně z YouTube,“ napsal Jim Hoft, šéf serveru Gateway Pundit, který šíří konspirační teorie a hoaxy. Chválil jej také John Posobiec, jenž pomáhal popularizovat tzv. Pizzagate, neboli smyšlené obvinění představitelů Demokratické strany ze zneužívání dětí. Absurdní příběh nakonec vedl ke střelbě v jedné z washingtonských pizzerií, kde se měly vybájené nekalosti odehrávat.

Šíření konspirací je přitom zarážející i vzhledem k problémům Trumpova syna. Donald junior patří k hlavním aktérům kauzy kolem ovlivňování prezidentských voleb. Loni přiznal, že se spolu s Trumpovým zeťem Jaredem Kushnerem a tehdejším šéfem kampaně Paulem Manafortem sešel s ruskou právničkou s údajnými vazbami na Kreml Nataljí Veselnickou. Domníval se, že od ní získá kompro na protikandidátku svého otce Hillary Clintonovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud