Články odjinud

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Od smrti investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už přes pět měsíců, známý ale zatím není ani vykonavatel vraždy, ani její objednatel. Zřejmé je naopak to, že události se masivně chytnula dezinformační média v celé střední Evropě, která o vraždě Kuciaka dezinformovala ve více než tisícovce zpráv, tvrdí nově zveřejněná analýza think-tanku Globsec.

Přes tři stovky v Česku a dalších tisíc na Slovensku. To je počet zpráv, které o smrti Jána Kuciaka a jeho snoubenky vydala dezinformační média, uvádí analýza think-tanku GlobSec. Z celkového počtu zpráv, které všechna média v Česku, na Slovensku a v Maďarsku o smrti novináře vydala, se tak dezinformační outlety podílely z více než deseti procent.

Největší počet zpráv o zavražděném novináři vyšel na Slovensku, z celkových asi devíti tisíc článků jich přes tisícovku publikovaly právě dezinformační weby. Ty často dávaly vraždu Kuciaka do spojitosti s pokusem o svržení vlády, s Georgem Sorosem či s „euromajdanem“.

V Česku byl celkový počet zpráv o Kuciakovi nižší, ale poměr novinek vydávaných dezinformačními outlety byl přibližně podobný. Z celkových 2680 zpráv jich měla dezinformační média na svědomí 309. Dezinformační weby sledovaly dvě hlavní linie – tvrdily, že protesty, které smrt Jána Kuciaka vyvolala, jsou organizovány Georgem Sorosem; další linka pak naznačovala, že Evropská unie v čele s Německem a Francií chce destabilizovat situaci v regionu Střední a východní Evropy.

Analýza se zabývala i sledováním Kuciakovy smrti v maďarských médiích, kde však tato událost mnoho prostoru nedostala. Většina provládních médií vyhodnotila toto téma před maďarskými parlamentními volbami v dubnu jako příliš citlivé, proto mu věnovaly jen okrajovou pozornost. 

Analýza si všímá například i toho, že mnoho dezinformačních outletů dávalo do spojitosti demonstrace, které vyvolala smrt Jána Kuciaka, s postavou Marcella Fabianiho, údajné pravé ruky George Sorose. Fabiano měl být podle těchto zpráv mužem, který objíždí Evropu a pořádá protirežimní demonstrace. Nakonec se však zpráva ukázala jako hoax, žádný Marcello Fabiano vůbec neexistuje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud