Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Od smrti investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už přes pět měsíců, známý ale zatím není ani vykonavatel vraždy, ani její objednatel. Zřejmé je naopak to, že události se masivně chytnula dezinformační média v celé střední Evropě, která o vraždě Kuciaka dezinformovala ve více než tisícovce zpráv, tvrdí nově zveřejněná analýza think-tanku Globsec.

Přes tři stovky v Česku a dalších tisíc na Slovensku. To je počet zpráv, které o smrti Jána Kuciaka a jeho snoubenky vydala dezinformační média, uvádí analýza think-tanku GlobSec. Z celkového počtu zpráv, které všechna média v Česku, na Slovensku a v Maďarsku o smrti novináře vydala, se tak dezinformační outlety podílely z více než deseti procent.

Největší počet zpráv o zavražděném novináři vyšel na Slovensku, z celkových asi devíti tisíc článků jich přes tisícovku publikovaly právě dezinformační weby. Ty často dávaly vraždu Kuciaka do spojitosti s pokusem o svržení vlády, s Georgem Sorosem či s „euromajdanem“.

V Česku byl celkový počet zpráv o Kuciakovi nižší, ale poměr novinek vydávaných dezinformačními outlety byl přibližně podobný. Z celkových 2680 zpráv jich měla dezinformační média na svědomí 309. Dezinformační weby sledovaly dvě hlavní linie – tvrdily, že protesty, které smrt Jána Kuciaka vyvolala, jsou organizovány Georgem Sorosem; další linka pak naznačovala, že Evropská unie v čele s Německem a Francií chce destabilizovat situaci v regionu Střední a východní Evropy.

Analýza se zabývala i sledováním Kuciakovy smrti v maďarských médiích, kde však tato událost mnoho prostoru nedostala. Většina provládních médií vyhodnotila toto téma před maďarskými parlamentními volbami v dubnu jako příliš citlivé, proto mu věnovaly jen okrajovou pozornost. 

Analýza si všímá například i toho, že mnoho dezinformačních outletů dávalo do spojitosti demonstrace, které vyvolala smrt Jána Kuciaka, s postavou Marcella Fabianiho, údajné pravé ruky George Sorose. Fabiano měl být podle těchto zpráv mužem, který objíždí Evropu a pořádá protirežimní demonstrace. Nakonec se však zpráva ukázala jako hoax, žádný Marcello Fabiano vůbec neexistuje.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1