Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie | info.cz

Články odjinud

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Od smrti investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už přes pět měsíců, známý ale zatím není ani vykonavatel vraždy, ani její objednatel. Zřejmé je naopak to, že události se masivně chytnula dezinformační média v celé střední Evropě, která o vraždě Kuciaka dezinformovala ve více než tisícovce zpráv, tvrdí nově zveřejněná analýza think-tanku Globsec.

Přes tři stovky v Česku a dalších tisíc na Slovensku. To je počet zpráv, které o smrti Jána Kuciaka a jeho snoubenky vydala dezinformační média, uvádí analýza think-tanku GlobSec. Z celkového počtu zpráv, které všechna média v Česku, na Slovensku a v Maďarsku o smrti novináře vydala, se tak dezinformační outlety podílely z více než deseti procent.

Největší počet zpráv o zavražděném novináři vyšel na Slovensku, z celkových asi devíti tisíc článků jich přes tisícovku publikovaly právě dezinformační weby. Ty často dávaly vraždu Kuciaka do spojitosti s pokusem o svržení vlády, s Georgem Sorosem či s „euromajdanem“.

V Česku byl celkový počet zpráv o Kuciakovi nižší, ale poměr novinek vydávaných dezinformačními outlety byl přibližně podobný. Z celkových 2680 zpráv jich měla dezinformační média na svědomí 309. Dezinformační weby sledovaly dvě hlavní linie – tvrdily, že protesty, které smrt Jána Kuciaka vyvolala, jsou organizovány Georgem Sorosem; další linka pak naznačovala, že Evropská unie v čele s Německem a Francií chce destabilizovat situaci v regionu Střední a východní Evropy.

Analýza se zabývala i sledováním Kuciakovy smrti v maďarských médiích, kde však tato událost mnoho prostoru nedostala. Většina provládních médií vyhodnotila toto téma před maďarskými parlamentními volbami v dubnu jako příliš citlivé, proto mu věnovaly jen okrajovou pozornost. 

Analýza si všímá například i toho, že mnoho dezinformačních outletů dávalo do spojitosti demonstrace, které vyvolala smrt Jána Kuciaka, s postavou Marcella Fabianiho, údajné pravé ruky George Sorose. Fabiano měl být podle těchto zpráv mužem, který objíždí Evropu a pořádá protirežimní demonstrace. Nakonec se však zpráva ukázala jako hoax, žádný Marcello Fabiano vůbec neexistuje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud