Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Víc než tisíc fake news. Smrti novináře Kuciaka se houfně chytly dezinformační weby, zjistila studie

Od smrti investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už přes pět měsíců, známý ale zatím není ani vykonavatel vraždy, ani její objednatel. Zřejmé je naopak to, že události se masivně chytnula dezinformační média v celé střední Evropě, která o vraždě Kuciaka dezinformovala ve více než tisícovce zpráv, tvrdí nově zveřejněná analýza think-tanku Globsec.

Přes tři stovky v Česku a dalších tisíc na Slovensku. To je počet zpráv, které o smrti Jána Kuciaka a jeho snoubenky vydala dezinformační média, uvádí analýza think-tanku GlobSec. Z celkového počtu zpráv, které všechna média v Česku, na Slovensku a v Maďarsku o smrti novináře vydala, se tak dezinformační outlety podílely z více než deseti procent.

Největší počet zpráv o zavražděném novináři vyšel na Slovensku, z celkových asi devíti tisíc článků jich přes tisícovku publikovaly právě dezinformační weby. Ty často dávaly vraždu Kuciaka do spojitosti s pokusem o svržení vlády, s Georgem Sorosem či s „euromajdanem“.

V Česku byl celkový počet zpráv o Kuciakovi nižší, ale poměr novinek vydávaných dezinformačními outlety byl přibližně podobný. Z celkových 2680 zpráv jich měla dezinformační média na svědomí 309. Dezinformační weby sledovaly dvě hlavní linie – tvrdily, že protesty, které smrt Jána Kuciaka vyvolala, jsou organizovány Georgem Sorosem; další linka pak naznačovala, že Evropská unie v čele s Německem a Francií chce destabilizovat situaci v regionu Střední a východní Evropy.

Analýza se zabývala i sledováním Kuciakovy smrti v maďarských médiích, kde však tato událost mnoho prostoru nedostala. Většina provládních médií vyhodnotila toto téma před maďarskými parlamentními volbami v dubnu jako příliš citlivé, proto mu věnovaly jen okrajovou pozornost. 

Analýza si všímá například i toho, že mnoho dezinformačních outletů dávalo do spojitosti demonstrace, které vyvolala smrt Jána Kuciaka, s postavou Marcella Fabianiho, údajné pravé ruky George Sorose. Fabiano měl být podle těchto zpráv mužem, který objíždí Evropu a pořádá protirežimní demonstrace. Nakonec se však zpráva ukázala jako hoax, žádný Marcello Fabiano vůbec neexistuje.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.