Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 žen, které v amerických volbách uspěly

5 žen, které v amerických volbách uspěly

Vítězství Donalda Trumpa se zčásti interpretuje i jako prohra feminismu. Kromě prezidenta se ale volili i noví členové Sněmovny reprezentantů a třetina Senátu. Tam naopak ženy dosáhly hned několika úspěchů.

Kamala Harrisová

Kamala HarrisováKamala Harrisováautor: Reuters

Je to teprve druhá Afroameričanka, která se probojovala do amerického Senátu, zároveň je první státní zástupkyní ve státě Kalifornie. Republikánka Harrisová zastává progresivní politiku. Jako senátorka bude usilovat o důslednější kontrolu držení zbraní, větší odpovědnost farmaceutických společností, rovná práva LGBT komunity a taky ochranu ženského zdraví. 

Catherine Cortezová Masto

Catherine Cortezová MastoCatherine Cortezová Mastoautor: Reuters

Půjde o první latinskoameričkou senátorku v historii Spojených států. Ve volbách porazila republikána Joa Hacka, který doteď působil ve Sněmovně reprezentantů. Cortezová chce jako vnučka mexického imigranta bojovat proti Trumpově rétorice, o které říká, že rozděluje společnost. Věří, že menšiny dělají Ameriku silnější.

Kate Brownová

Kate BrownováKate Brownováautor: Facebook

Demokratka Brownová se stane první guvernérkou z LGBT komunity. Poté, co jako mladá právnička zažila diskriminaci, rozhodla se hájit práva menšin na politické úrovni. Podporuje větší kontolu držení zbraní, rozvoj enviromentální politiky, zájímá se o ženská práva a vzdělání.  

Tammy Duckworthová

Tammy DuckworthováTammy Duckworthováautor: Facebook

Veteránka, která se težce zranila ve válce v Iráku. V souboji o Senát porazila republikána Marka Kirka. Podporuje kontrolu zbraní, ženská práva a vyšší daně pro bohaté Američany. 

Ilhan Omarová

Ilhan OmarováIlhan Omarováautor: Youtube.com

Demokratická politička z Minnesoty se stane první somálsko-americkou muslimkou, která zasedne ve Sněmovně reprezentantů. Je hrdou feministkou, která do politiky ráda zapojuje ženy z ostatních menšin. Před tím než získala americké občanství, měla status uprchlíka.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744