Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

614 miliard dolarů se vypařilo. OSN zveřejnila účet za arabské jaro

614 miliard dolarů se vypařilo. OSN zveřejnila účet za arabské jaro
 

Naděje, které vyvolalo arabské jaro, mají další hořkou dohru. Organizace spojených národů vyčíslila, že následné konflikty a nepokoje stály region 614 miliard dolarů. Je to vůbec první takový odhad, se kterým přišla významná mezinárodní instituce, uvedl server BBC News.

Částka odpovídá šesti procentům celkového HDP oblasti mezi lety 2011 až 2015. Během arabského jara se jako vůbec první vzbouřili lidé v Tunisku. Demonstrace si nakonec vyžádaly změnu vlády ve čtyřech zemích, ve třech – Sýrii, Libyi a Jemenu – přerostly v občanskou válku.

Největší ztráty podle očekávání zaznamenala Sýrie, kde do nepřehledného konfliktu zasahuje hned několik zahraničních mocností. Země přišla o 259 miliard dolarů.

Ekonomicky se ale příliš nedaří ani zemím, kde změna vlády proběhla mírověji. Nová vedení podle OSN většinou nedokázala přijít s potřebnými reformami hospodářství. 

Arabské jaro
Protesty označované jako arabské jaro začaly v roce 2010 v Tunisku. Následně se přelily do dalších zemí, například do Egypta, Bahrajnu, Libye, Sýrie či Maroka. Nepokoje skončily svržením egyptského prezidenta Husního Mubaraka, libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího. V Jemenu, Libyi a Sýrii po arabském jaru zuří krvavé konflikty, které mimo jiné výrazně zesílily islamistický teror.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1