Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

9 věcí, které jste nevěděli o Fidelu Castrovi

9 věcí, které jste nevěděli o Fidelu Castrovi


Obdivovaný i nenáviděný. Fidel Castro byl pro jedny legenda, pro druhé vrah a nelítostný diktátor. Není tak divu, že i život vůdce kubánské revoluce, který dnes zemřel ve věku 90 let, byl plný rozporů. 

1) Byl synem bohatého plantážníka. Castrův otec na Kubu emigroval ze španělské Galicie a vypracoval se tam. Fidel později ke svému původu řekl, že “syn velkostatkáře” nezní moc dobře, a že se proto považuje spíš za vnuka galicijských rolníků. 

2) Aktivistou se stal během studií práv v Havaně. 

3) Jeho první žena Mira byla z bohaté rodiny, jež měla blízko k Batistovu režimu, proti kterému Fidel bojoval a nakonec ho svrhnul. 

4) Miloval kubánské doutníky, v roce 1985 je ale ze zdravotních důvodů přestal kouřit. 

Fidel Castro ve funkci premiéra v roce 1975Fidel Castro ve funkci premiéra v roce 1975autor: Reuters

5) Plnovous začal nosit jako mladý revolucionář skrývající se v horách. Nebyla za tím móda, ale praktické důvody. “Když se každý den 15 minut holíte, ročně přijdete o 5000 minut,” řekl s tím, že čas raději tráví důležitějšími aktivitami. 

6)  Proslul dlouhými projevy, které trvaly několik hodin. Psal ale málo a během své dlouhé vlády publikoval jen několik knih. 

7) U moci byl 49 let. Během té doby se v Bílém domě vystřídalo deset amerických prezidentů. 

8) Mezi jeho koníčky v mládí patřilo chytání ryb, vaření a četba.  

9) Fidel byl několikrát v tehdejším Československu. V 60. letech jeho režimu na Kubě radil Valtr Komárek, otec současného poslance za hnutí ANO Martina Komárka. 


  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1