Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Někteří Arabové Trumpa kvůli úderu na Sýrii opěvují

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Někteří Arabové Trumpa kvůli úderu na Sýrii opěvují

Zatímco část Američanů se v souvislosti s raketovým útokem armády na leteckou základnu Shayrat poblíž syrského Homsu obává války a branné povinnosti, část arabského světa se vyjadřuje na sociálních sítích v této souvislosti o americkém prezidentovi pozitivně.

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Tak v současnosti nazývají někteří Arabové amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavu Spojených států oslavují na sociálních sítích například syrští rebelové, kteří mu podle řady zdrojů přezdívku sami udělili jako výraz své úcty.

„Na rozdíl od minulého prezidenta je pan Trump skutečně mužem činu. Oceňujeme váš krok,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru. Někteří lidé na Facebooku si pak změnili profilový snímek na fotografii Donalda Trumpa na pozadí americké vlajky.

„Syrské opoziční zdroje: Letecká základna Shayrat zcela paralyzována. Víte, co to znamená? To znamená, že všechna místa v okolí Homsu, která čelila nelítostnému bombardování, teď mají relativní (zdůrazňuji slovo relativní) klid. Patnáct válečných letadel, která by mohla zabít statisíce Syřanů, byla zničena,“ raduje se na síti Mahmoud Yamak.

Své poděkování americkému prezidentovi vyslovila na svém twitterovém profilu z exilu v Turecku i Bana Alabedová, sedmiletá Syřanka, jejíž tweety z obklíčeného východního Aleppa dojaly před Vánoci celý svět. „Jsem syrské dítě, které trpělo kvůli Putinovi a Asadovi. Vítám akci Donalda Trumpa zaměřenou proti vrahům svého lidu,“ napsala holčička na Twitter.

Někteří jiní uživatelé sociálních sítí ale upozorňují na to, že jméno Abu Ivanka používají i účty spojené s Islámským státem nebo al-Káidou. „Trump je teď Abu Ivanka al-Amriki v očích džihádistů,“ napsal na síť Tore Hamming, který se zabývá studijním oborem sunnitský džihád na Evropské univerzitě ve Florencii. Další uživatel, který se označuje za sekulárního Syřana, pak dodává, že si hlava USA mezi džihádisty rovněž vysloužila přízvisko „Sunnitský lev.“

Najde se ale i řada lidí, kteří se na Trumpův krok dívají skepticky. „Chystá se Trump bombardovat vlastní letecké základny kvůli všem těm syrským a iráckým dětem, které zabil v Rakka a v Mosulu?,“ ptá se na Twitteru Leith Abou Fadel.

Někteří Američané se pak bojí, že by mohla po útoku následovat válka a v zemi by potom vypukly odvody. V reakci lidé tweetují odpověď „Ne“ na otázku, zda by zemřeli pro svou vlast, případně gif chlapce, který předvádí pád na zem s komentářem: „Já finguji zranění, abych nemusel k odvodu.“

Lidé pak také přiznávají, že se na jednu stranu smějí vtipům v souvislosti s aktuálním děním a postavou Donalda Trumpa, ale na druhé straně se obávají, že by skutečně mohla vypuknout válka. Další mají jednoduché řešení – k odvodům by měli jít jako první Trumpovi voliči.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1