Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra #MeToo ve Švédsku: rezignovali tři členové akademie, která uděluje Nobelovu cenu

Aféra #MeToo ve Švédsku: rezignovali tři členové akademie, která uděluje Nobelovu cenu

Tři členové Švédské akademie, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, rezignovali na své funkce. Důvodem jsou obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli kulturního centra ve Stockholmu, který je s akademií úzce spojen. Švédský král Carl XVI Gustav, který je patronem Švédské akademie, dnes označil demisi představitelů zmíněné instituce za "smutnou" a vyjádřil naději, že bude problém brzy vyřešen.

Minulý týden v pátek oznámili Klas Östergren, Kjell Espmark a Peter Englund, že z akademie odcházejí. Čtvrtá členka instituce Sara Stridsbergová řekla, že svou rezignaci zvažuje.

Trojice se tak rozhodla kvůli aféře, která vyplula na veřejnost již loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen obvinilo významného představitele švédského kulturního života francouzského původu Jeana-Claudea Arnaulta ze sexuálních útoků.

Arnaultova manželka Katarina Frostensonová je členkou Nobelovy akademie a manželský pár vede stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, které Švédská akademie v minulosti finančně podporovala.

Švédská akademie, založená v roce 1786, totiž kromě toho, že rozhoduje o laureátech Nobelovy ceny za literaturu, každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií. V prosinci akademie přerušila s Arnaultem styky.

Arnaultův právník Björn Hurtig v sobotu uvedl, že jeho klient veškerá obvinění, která byla vůči němu vznesena, odmítá.

Podle švédského deníku Aftonbladet se tři členové Švédské akademie rozhodli rezignovat na své funkce poté, co se v instituci hlasovalo, zda Frostensonovou vyloučit. Aftonbladet napsal, že ti, kteří z akademie odešli, žádali vyloučení Frostensonové, ale byli přehlasováni.

"Ano, takové hlasování se konalo," potvrdil švédské televizi SVT člen Švédské akademie Anders Olsson. "Dospěli jsme k názoru, že nikdo nebude vyloučen. Ti, co rezignovali, měli jiný názor. Byli v menšině a to je podle mého názoru hlavní důvod, proč odešli," dodal.

Konfliktní jsou dotace pro kulturní centrum Forum i proto, že akademie jimi de facto podporuje jednu ze svých členek, podotýká list The New York Times. Podle některých zpráv je Frostensonová navíc podezírána z toho, že vyzrazuje předem jména laureátů.

Espmark ke své rezignaci listu Svenska Dagbladet řekl: "Integrita je krví Švédské akademie. Když vůdčí hlasy v akademii povyšují přátelství a další bezvýznamné faktory nad integritu, pak se nemohu dále účastnit její práce."

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně. Podle listu The New York Times by tak místa, která trojice opustila, mohla zůstat až do jejich smrti neobsazena.

Stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová v pátek uvedla, že akademie znovu zváží pravidlo týkající se doživotního jmenování členů. Podle ní by se pravidla mohla změnit tak, aby členové měli možnost rezignovat a být nahrazeni.

V roce 1989 oznámili tři členové Švédské akademie rezignaci kvůli tomu, že akademie s poukazem na svou nestrannost odmítla odsoudit íránský rozsudek trestu smrti nad britským spisovatelem indického původu Salmanem Rushdiem. Verdikt vynesl v roce 1989 bývalý íránský duchovní vůdce ajatolláh Chomejní, který kvůli knize Satanské verše obvinil Rushdieho z rouhačství. Akademie tehdy rezignaci trojice nepřijala.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1