Články odjinud

Afghánistán je pro českou armádu nejtragičtější mise. Zahynulo tam už 13 českých vojáků

Afghánistán je pro českou armádu nejtragičtější mise. Zahynulo tam už 13 českých vojáků
 

Tři čeští vojáci nepřežili sebevražedný útok při běžné hlídce v okolí základny Bagrám v Afghánistánu. Tamní mise je pro armádu České republiky nejtragičtější. Zahynulo tam již 13 českých vojáků. Shodný počet Čechů nepřežil také během nasazení v zemích bývalé Jugoslávie, tam vojáci umírali převážně v důsledku nehod. Jednotlivé případy shrnuje následující přehled.

Pět mrtvých:

8. července 2014, Afghánistán - Čtyři čeští vojáci zahynuli po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Pátou obětí byl těžce zraněný voják, který zemřel na následky těžkého zranění 14. července 2014 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Tři mrtví:

25. října 1998, Bosna a Hercegovina - Vrtulník Mi-17 českého kontingentu mezinárodních sil SFOR se zřítil nedaleko hercegovského města Tomislavgrad; v troskách stroje zahynula celá tříčlenná posádka.

5. srpna 2018, Afghánistán - Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. "Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M. M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P. Š. (1993), smrtelná zranění," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Dva mrtví:

5. srpna 1995, Chorvatsko - Při chorvatském ostřelování pozorovacího stanoviště OSN poblíž města Gospić bylo zraněno pět českých vojáků mise UNCRO, z nichž dva svým zraněním podlehli.

14. září 2002, Kosovo - Při nehodě obrněného transportéru OT-64 poblíž obce Šajkovac přišli o život dva čeští příslušníci mise KFOR; další tři byli lehce zraněni.

Jeden mrtvý:

19. února 1991, Saúdská Arábie - V Hafr Al-Batinu se nešťastnou náhodou zastřelil podporučík československé armády.

22. dubna 1993, Chorvatsko - Při dělostřelecké přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou v Kuzmanovači byl zabit rotmistr sil UNPROFOR, další voják byl zraněn.

13. ledna 1994, Chorvatsko - Při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina zahynul český desátník; jeho spolujezdec byl lehce zraněn.

21. března 1995, Chorvatsko - Při havárii severozápadně od Korenice zahynul řidič obrněného transportéru OT-64; další člen posádky byl zraněn.

25. března 1995, Chorvatsko - Nadporučík české armády byl zastřelen v tzv. Republice srbská krajina jiným příslušníkem mise UNPROFOR.

13. července 2001, Bosna - Na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě zemřel příslušník ženijní roty pátého mechanizovaného praporu v misi SFOR. Třiadvacetiletý rotmistr byl zraněn výbuchem granátu při zneškodňování munice.

9. května 2003, Irák - Tři čeští vojáci byli zraněni při dopravní nehodě, která se stala asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Jeden z vojáků později svým zraněním 22. května podlehl v nemocnici v Praze.

30. července 2006, Kosovo - Na základně Šajkovac zemřel po použití střelné zbraně čtyřiatřicetiletý příslušník českého armádního kontingentu v silách KFOR; podle tisku spáchal sebevraždu.

3. května 2007, Afghánistán - Českého vojáka připravila o život provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.

17. března 2008, Afghánistán - Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.

30. dubna 2008, Afghánistán - V provincii Lógar přišel o život český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.

31. května 2011, Afghánistán - V provincii Vardak zahynul český voják, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

9. října 2011, Afghánistán - V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud