Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Airbnb nabídne uprchlíkům bydlení zdarma. Do pěti let jich chce ubytovat 100 tisíc

Airbnb nabídne uprchlíkům bydlení zdarma. Do pěti let jich chce ubytovat 100 tisíc

Společnost Airbnb přichytala projekt, v jehož rámci chce poskytnout ubytování uprchlíkům. Během pěti let by chtěla zdarma ubytovat 100 tisíc migrantů. Airbnb je tak další firmou, která se v této oblasti angažuje. Zapojit se hodlá i kavárenský řetězec Starbucks.

Airbnb už dříve shánělo bydlení lidem, kteří museli opustit své domovy například po přírodních katastrofách. Jak informuje server Fortune.com, nyní firma své charitativní aktivity rozšíří o pomoc uprchlíkům.

Ubytovávání migrantů by mělo fungovat na stejném principu jako běžný provoz služby. Lidé, kteří se do programu s názvem Open Homes zapojí, budou nabízet bydlení skrze aplikaci. Jedinou změnou bude nulová cena.

Airbnb se v pomoci uprchlíkům angažuje dlouhodobě. Už dříve společnost finančně podpořila Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nebo Mezinárodní záchranný výbor. Od novinky si ale slibuje větší společenský dopad.

Vedení firmy v minulosti kritizovalo posun americké vlády v přístupu k uprchlíkům. „Zákaz vstupu pro uprchlíky nebo pro celou zemi do Ameriky není správný a musíme stát za těmi, kteří jsou jím poškozeni,“ napsal na Twitter zakladatel Airbnb Brian Chesky poté, co prezident Donald Trump vydal později soudem zrušený exekutivní příkaz, kterým zakázal cestovat do USA občanům Sýrie a dalších šesti zemí.

 

 

Chesky v souvislosti s ním už tehdy vyzval lidi, kteří se ocitli kvůli nařízení v nouzi, aby ho kontaktovali. Dodal, že jim sežene bezplatné ubytování.

Představením Open Homes firma poskytne svým aktivitám technickou podporu. „Kdekoli, kde máme komunitu, můžeme lidem, kteří to potřebují, pomoci v řádech hodin. V některých případech jsme schopní zareagovat rychleji než vláda,“ tvrdí další ze spoluzakladatelů Airbnb Joe Gebbia. Cílem je zajistit ubytování 100 tisícům lidí během následujících pěti let.

Pětiletý horizont si pro své charitativní aktivity vytkla i další společnost. Výkonný ředitel kavárenského řetězce Starbucks Howard Schultz v lednu oznámil, že plánuje ve zmíněné době zaměstnat 10 tisíc uprchlíků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1