Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda má problém. Proč její letadla nelétají?

Americká armáda má problém. Proč její letadla nelétají?

Zhruba dvě třetiny stíhaček F/A 18 amerického námořnictva jsou mimo provoz. Důvodem jsou podle CNN průtahy při opravách a prodlužující se čekací lhůty na náhradní díly. Provozuschopný zbytek strojů to vystavuje velké zátěži a armáda se hrozí situace, kdy by bylo potřeba jakékoli mimořádné nasazení.

„Z celé řady důvodů naše loděnice a hangáry nezvládají udržovat naše lodě a letadla včas,“ řekl tento týden admirál William Moran před kongresmany při slyšení před sněmovní komisí.

Množství F/A 18 neschopných je podle něj dvakrát vyšší, než by obyčejně mělo být. Do vzduchu nemůže 62 % těchto strojů a celkem 53 % všech letadel amerického námořnictva. Moran mluvil o stárnoucí, přetížené letce, která nemá dost lidí a trpí škrty provedenými Kongresem a administrativou Baracka Obamy.

Analytik Peter Singer situaci považuje za výsledek dlouhodobě odsouvaných problémů, které podle něj kulminují. „Od finančních záležitostí v Kongresu po Pentagon, který předpokládal, že touto dobou bude mít nové stroje.“

Z řad republikánů se ale podle CNN ozývá, že není možné vinu jednoduše svalovat na Kongres. Problém je prý u minulé administrativy, která v tématu se sněmovnou a Senátem nekomunikovala.

Stroje F/A 18 jsou považované za pomyslnou páteř vzdušných sil námořnictva. Jsou konstruované na zhruba 6 000 letových hodin, s ohledem na komplikovanou situaci ale mnohdy nalétají až o polovinu víc a jejich výpadky kvůli pomalému servisu kladou v tomto ohledu další nároky na dosud provozuschopný zbytek.

Admirál Moran dodává, že situace nenechává námořnictvu žádný prostor pro případ náhlého budoucího konfliktu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744