Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká letiště reagují na Trumpův příkaz a zadržují první cizince. Jeho rozhodnutí budí rozpaky

Americká letiště reagují na Trumpův příkaz a zadržují první cizince. Jeho rozhodnutí budí rozpaky

Exekutivní příkaz, který s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků, podepsal Trump v pátek, stejně jako zákaz vstupu pro občany sedmi mulimských zemí. Vztahuje se i na cizince, kteří byli včera už v letadle na cestě do Spojených států. Tito lidé byli zadrženi na letišti.

Na newyorském letišti zatkli muže z Iráku, který pracoval ve své rodné zemi deset let pro americkou vládu a měl platné doklady i vízum. Dalším zadrženým je rovněž Iráčan, který pracoval v Iráku pro americkou firmu a do Ameriky přijel za svou ženou a malým synkem, kteří mají status uprchlíků. I v jeho případě byly všechny dokumenty v pořádku, jak informovaly New York Times.

Když právník jednoho z mužů na letišti zjišťoval, kdo je za situaci zodpovědný a s kým by si o záležitosti měl promluvit, bezmocný letištní agent mu odpověděl: „S prezidentem.“ Právníci zadržených podali jako první proti příkazu žalobu. 

Rozhodnutí vytvořilo jakési právní limbo pro lidi, kteří včera nasedli na letadla a ocitli se na letištích dnes nebo včera v noci. Není známo, kolika lidí se situace týká, jisté je, že během prvního dne bylo na newyorském letišti JFK drženo 11 lidí. Jednomu z Iráčanů byl podle CNN po několika hodinách plných právních přestřelek vstup do země umožněn. Na letišti protestovalo proti Trumpově imigrační politice zhruba 700 lidí.

Společnost Qatar Airways upozornila cestující, kteří dnes chtějí letět do USA a pocházejí ze států dotčených Trumpovým příkazem, že k cestě potřebují povolení k trvalému pobytu v USA (takzvanou zelenou kartu) nebo diplomatické vízum, které se týká cizích vlád, Spojených národů, některé mezinárodní organizace a Severoatlantické aliance.

V Káhiře zabránili nastoupit do letadla společnosti EgyptAir mířícího do New Yorku pěti iráckým cestujícím a jednomu Jemenci, přestože měli platná imigrační víza, napsal Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Pět Iráčanů přiletělo z Irbílu, v egyptské metropoli chtěli přestoupit na let do USA, ale museli se letecky vrátit do Iráku.

Příkaz nového šéfa Bílého domu dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Cílem je, aby úřady mohly prosadit taková opatření, která zamezí, aby případní teroristé nemohli zneužívat slabiny přijímacího systému.

Rozhodnutí Donalda Trumpa budí odmítavé reakce jak v zemích, kterých se rozhodnutí bezprostředně týká, tak v Evropě.

Íránský prezident Hasan Rúhání na konferenci o cestovním ruchu přímo krok Donalda Trumpa nekomentoval, uvedl ale, že Írán otevřel své dveře turistům už v roce 2015, kdy se mocnosti s Íránem dohodly na nešíření jaderných zbraní. "Teď tedy není vhodná doba na to, stavět zdi mezi národy," citovala ho AFP.

I evropské politické špičky se k celé situaci staví odmítavě.  „Přijímání běženců prchajících před válkou a pronásledováním je součástí našich povinností," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault podle agentury AFP. Jeho stanovisko sdílí i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

I ve Spojených státech budí rozhodnutí rozpaky. „Nepleťme si oběti teroru s teroristy," vzkázal například newyorský starosta Bill de Blasio v CNN.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744