Americká sonda překonala rekord. Poslala nejvzdálenější snímek vesmíru | info.cz

Články odjinud

Americká sonda překonala rekord. Poslala nejvzdálenější snímek vesmíru

Fotografie z rekordní vzdálenosti 6,12 miliardy kilometrů od Země poslala řídicímu středisku americká sonda New Horizons. Sonda před třemi lety proletěla v těsné blízkosti kolem trpasličí planety Pluto. Informovala o tom agentura NASA.

New Horizons tak překonala dosavadní rekord vytvořený jiným aparátem NASA, sondou Voyager 1. Ta v roce 1990 poslala snímek Země ze vzdálenosti 6,06 miliardy kilometrů, který vešel ve známost pod názvem Pale Blue Dot (Bleděmodrá tečka).

Rekordní snímek, který zachycuje hvězdokupu, pořídila New Horizons už v prosinci. Poté svůj rekord už opět překonala dalšími záběry, na kterých jsou dva objekty z Kupierova pásu. To je oblast rozprostírající se od oběžné dráhy Neptunu (asi 30 astronomických jednotek) až do vzdálenosti přibližně 55 astronomických jednotek od Slunce.

Astronomická jednotka je jednotka vzdálenosti používaná v astronomii. Původně byla definovaná jako střední vzdálenost Země od Slunce, nyní je její délka stanovena zhruba na 150 milionů kilometrů (přesně 149,597.870,7 kilometru).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud