Americká vláda nestíhá narychlo vrátit děti migrantům, někteří rodiče už jsou deportováni | info.cz

Články odjinud

Americká vláda nestíhá narychlo vrátit děti migrantům, někteří rodiče už jsou deportováni

Americké úřady dnes na poslední chvíli vracejí desítky malých dětí rodinám přistěhovalců zadržených po nelegálním překročení hranice do USA. Vláda prezidenta Donalda Trumpa se pokouší stihnout dnešní termín stanovený soudem pro navrácení dětí mladších pěti let jejich rodičům. Některé děti se ale s rodiči v termínu z různých důvodů neshledají, uvedla agentura Reuters.

Více než 2000 dětí se ocitly v detenčních zařízeních odděleny od svých rodičů, když Trump v květnu zavedl politiku nulové tolerance vůči imigrantům přicházejícím do USA nelegálně. Když média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, zvedla se v USA vlna kritiky vůči tomuto postupu. Trump v červnu vydal nařízení ukončující tuto spornou praxi. Kalifornský soud pak po žalobě jedné z nevládních organizací stanovil termíny pro navrácení dětí rodinám. Zatímco všechny děti mladší pěti let měly být vráceny do dneška, u starších mají úřady čas do 26. července.

Vládní právníci dnes podle Reuters soudu oznámili, že 75 z přibližně stovky malých dětí je možné vrátit rodičům, přičemž 38 z nich se s rodinou bude moci shledat ještě dnes.

V dalších případech to však podle úřadů nebude tak jednoduché. Někteří rodiče již byli deportováni zpět za mexickou hranici, další nemají čistý trestní rejstřík, jiní nebyli schopni řádně prokázat svůj příbuzenský vztah k dětem, tvrdí vláda.

Mnozí rodiče si naproti tomu stěžují, že nemají o místě zadržování svých dětí dostatek informací. Podle organizací pomáhajících s opětovným shledáním rodin panuje v řadě případů chaos. "Nemám žádné podrobnosti kde, kdy a za jakých podmínek," popsala případ plánovaného navrácení jednoho ze salvadorských chlapců rodičům advokátka jedné z organizací na ochranu lidských práv Beth Krauseová.

Sám Trump dnes na dotazy novinářů týkající se konce soudem stanoveného termínu reagoval vyhýbavě. "Řekněte těm lidem, aby do naší země nepřicházeli nelegálně. To bude řešení," prohlásil prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud