Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ameriku svírá strach z shutdownu. Hrozba platební neschopnosti narušila i oslavu Trumpova výročí

Ameriku svírá strach z shutdownu. Hrozba platební neschopnosti narušila i oslavu Trumpova výročí

Hrozba platební neschopnosti americké federální vlády narušila prezidentovi Donaldu Trumpovi oslavu prvního výročí jeho působení v Bílém domě. Trump v sobotu chystá ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě večírek, na které je vstupné od 100.000 dolarů (zhruba 2,1 milionu korun). Trump kvůli jednání Kongresu o dalším financování vlády ale odložil cestu na Floridu z dneška na sobotu. Podle agentury Bloomberg zatím není jasné, zda prezident nakonec plány ještě dál nezmění, pokud Senát dnes dodatečné peníze neschválí.

Ve čtvrtek Sněmovna reprezentantů peníze pro vládu odhlasovala, zda tak učiní Senát, kde se republikáni neobejdou bez pomoci demokratů, je ale nejisté. Stejně nejisté je i to, zda Trump v případě platební neschopnosti vlády, která hrozí od půlnoci místního času, svou cestu na Floridu nepřehodnotí.

V sobotu uplyne rok od Trumpova složení prezidentského slibu. Šéf Bílého domu do svého floridského klubu svolal společenskou akci, na kterou nejlevnější lístky stojí 100.000 dolarů. V ceně je i společná fotografie s prezidentem. Na 250.000 dolarů pak přijde místo u stolu s Trumpem; cena je určena pro pár. Vybrané peníze poputují do pokladny Republikánské strany.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link