Články odjinud

Analytik ze země, kde Rusko udržuje zamrzlý konflikt: Dezinformace jsou zakořeněné, zabíjí vás zevnitř

Analytik ze země, kde Rusko udržuje zamrzlý konflikt: Dezinformace jsou zakořeněné, zabíjí vás zevnitř

Důsledkem rozpadu Sovětského svazu byla i řada konfliktů v oblastech s vysokou koncentrací rusky mluvícího obyvatelstva. Jedním z takových regionů je Podněstří. Oficiálně je součástí Moldavska, ale fakticky jej vláda v Kišiněvě nemá pod kontrolou. V oblasti prosazuje své zájmy Moskva, která tam má i svůj vojenský kontingent. Kreml přitom neopomíjí ani zbytek země, který musí čelit masivní ruské propagandě. „Máme regiony, kde jsou jen proruská média,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ analytik Vladislav Saran, jenž se snaží situaci čelit prostřednictvím jím založeného Nezávislého analytického centra Spirit Critic.

Propaganda a ruský pohled na události se šíří přes média. V zemi hrají prim ruské televizní kanály, rádia a noviny. Mezi Moldavany zůstává oblíbený například list Komsomolskaja Pravda nebo televizní stanice První kanál spravovaná přímo Kremlem. „Tyto kanály jsou prakticky v každé vesnici a jsou velice mocné,“ popisuje Saran s tím, že velký vlil má také internet a trollové na sociálních sítích Facebook a VKontaktě.

Co z toho je hlavní zdroj, který Moldavany ovlivňuje nejvíce?

Převážně televize. Poslední data nám ukazují, že lidé se dostávají do kontaktu s dezinformacemi hlavně skrze televizi. Mladí, staří, všichni. Samozřejmě starší lidé, kteří sledují televizi více, jí jsou ovlivnění více než mladí. U těch zase hrají velkou roli sociální sítě. Osobně si ale myslím, že nejvíce škody dělá televizní propaganda ve zprávách.

Jak se tomu snažíte čelit? Fungují v zemi nezávislé fact-checkingové organizace?

Takových projektů máme několik. Za všechny bych jmenoval projekt Stop False, který začal působit po anexi Krymu na Ukrajině a během roku se rozšířil také do Moldavska. Další projekty provozují různé neziskové organizace, které se snaží hájit nezávislé novinářské prostředí. Bohužel řada z nich není příliš známých, jelikož nemají přístup do televize.

To mě právě zajímá. Jak se jim daří vysvětlovat lidem, že to, co čtou nebo sledují v televizi, často není pravda? Jak Moldavané takové projekty vnímají?

Můj osobní názor je, že nejsou tak oblíbené, jak by si přály být, a řeší problém, jak šířit své zprávy. Snaží se to dělat prostřednictvím skupin, které jezdí na vesnice a skrze billboardy. Je ovšem také problém, jak měřit jejich výsledky. Pokud bychom se dívali na výsledky voleb, tak lidé stále volí proruské strany. Z toho mi vychází, že občané pořád ještě nechápou, co se děje. Myslím, že tyto projekty málo pracují s rusky mluvícími obyvateli.

„Lidi, kteří se z Podněstří odstěhovali, navíc příliš nezajímá, co se v oblasti děje. Nejsou v kontaktu s těmi v regionu. Ti, kteří tam zůstali, zase mají výhody. Neplatí za elektřinu, veteráni dostávají penzi od ruské vlády. Projevuje se také snaha předejít konfliktu. Převládá pozice nechat věc, jak je, a neprovokovat Moskvu.„
Vladislav Saran, analytik

Zmiňujete se o vesnicích. V Česku se často mluví o rozdílech mezi velkými městy a venkovem. Pokud bychom se zaměřili na propagandu, liší se v Moldavsku její vnímání takto regionálně?

Stále se snažíme najít způsob, jak mluvit a pracovat s lidmi na vesnicích. Důležité jsou ale též regionální odlišnosti. Ruština je jazykem, kterému rozumí většina obyvatel Moldavska. Máme však regiony, kde jsou pouze proruská média. Takovým regionem je například Podněstří, které nekontroluje vláda v Kišiněvě. Tam je čistá ruská propaganda. Dalším takovým regionem je Gagauzsko, kde je 95 procent médií ruských a 9 z 10 lidí zde mluví pouze Rusky. V takových regionech je složité dělat nějaké projekty. 

Je Podněstří pro Moldavany ještě téma? Jak moc se lidé zajímají o situaci v separatistickém regionu?

Bohužel se o Podněstří příliš nezajímají. Lidé zapomínají, že je to moldavský region. Uběhlo mnoho let, veteráni z války jsou zklamáni vývojem a lidé jsou zmatení, co se tam děje. Když tam jedete, vidíte sochy Stalina, portréty dalších komunistických lídrů. Lidé zapomínají, že tam jsou vojska řízená z Kremlu. Je to šílené. Moldavané to nevnímají jako hrozbu. Vojáci jsou přitom velice aktivní, každé září se tam konají cvičení.

 

Jak je možné, že navzdory situaci v Podněstří, je Rusko mezi lidmi v Moldavsku stále tak populární? Když se například podívám na to, jak negativně mnozí Češi pohlíží na Německo kvůli zabrání Sudet nebo na Rusko kvůli invazi z roku 1968, udivuje mě ten rozdíl. A nemusíme se navíc držet jen Česka, na Ukrajině není Moskva po anexi Krymu a válce na východě země také příliš oblíbená. 

Záleží, jaké zprávy konzumujete a jak vám je podávána situace ve světě. Když řada prorusky smýšlejících lidí mluví například o situaci na Krymu, říká, že je to v pořádku, protože to území bylo vždy ruské a až Chruščov jej daroval Ukrajině. U některých lidí převládá postoj, že ať Vladimir Putin udělá cokoli, je to vždy dobré. Lidi, kteří se z Podněstří odstěhovali, navíc příliš nezajímá, co se v oblasti děje. Nejsou v kontaktu s těmi v regionu. Ti, kteří tam zůstali, zase mají výhody. Neplatí za elektřinu, veteráni dostávají penzi od ruské vlády. Projevuje se také snaha předejít konfliktu. Převládá pozice nechat věc, jak je, a neprovokovat Moskvu.

Hraje roli v šíření propagandy i chudoba? Je ruský vliv silnější v chudších regionech země?

Politici, kteří zvedají tato proruská témata, z toho těží. Potřebují dostat lidi na shromáždění, tak vypraví autobusy do chudých regionů, dají jim peníze a odvezou je na mítink v Kišiněvě, kde skandují, že jsou pro nebo proti něčemu. Příjmy v Moldavsku jsou velice nízké, lidé nejsou příliš informovaní a o řadu věcí se vůbec nestarají. 

Pokud se budeme bavit o politice, jaký vliv na ni má Kreml? Financuje přímo nějaké strany? 

To je velká otázka, protože víme jména stran a politiků, ale je velice složité získat důkazy. Občanská společnost se domnívá, že současný prezident Igor Dodon je financovaný z Ruska. Neumí prokázat, odkud bere peníze, ale má velké výdaje. Zve populární umělce na své mítinky a tvrdí, že pro něj vystupují zadarmo, ale to je nesmyslné. Každý měsíc navíc jezdí do Kremlu, kde se setkává s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podporu z Ruska mají zřejmě i některé menší strany, ale ty nejsou tak viditelné.

 

Vladislav Saran
Vladislav Saran je politický analytik a zakladatel moldavského Nezávislého analytického centra „Spirit Critic“, think tanku zaměřeného na problematiku dezinformací, mediální propagandy, manipulace s veřejností a téma Podněstří.

Jakou roli hrají tato podezření u veřejnosti? Zajímá se o ně?

Někteří lidé ano, někteří ne. Lidé, kteří volí tyto strany, těm je to jedno. Ale například novináři se ptají, odkud prezident bere peníze. On tato podezření ignoruje. Říká, že jsou to příspěvky nebo že pro něj umělci vystupují zadarmo. Demokratické strany navíc často spolupracují s proruskými politiky. Na obvinění tak upozorňují hlavně mimoparlamentní strany, které ale nemají takový vliv, nebo aktivisté.

V Česku se setkáváme s tím, že propaganda velice silně působí na lidi, kteří v dobrém vzpomínají na dobu totality. Existuje v Moldavsku nostalgie po časech komunismu? Stýská se lidem po životě v Sovětském svazu?

Řekl bych, že ano. Statistiky ukazují, že 60 procent Moldavanů by se rádo vrátilo do dob Sovětského svazu. Nevíme proč. Můj názor je, že se cítili pohodlněji, protože Moldavsko bylo opravdu součástí Sovětského svazu a oni si myslí, že kvalita života byla lepší. Lidé se například dívají na zahraniční politiku Vladimira Putina a vnímají ji jako politiku silného muže, který je ochrání. Je to nejoblíbenější zahraniční lídr, jiné častokrát ani neznají, snad ještě s výjimkou Donalda Trumpa. Neohlížejí se na Evropu, ale na Rusko. To se projevuje i na oslavách některých svátků, kdy se vzpomíná na „staré dobré časy“ a lidé se například oblékají do uniforem sovětských vojáků.

Co je hlavním tématem, na které se ruská propaganda v Moldavsku soustředí?

Jsou to dezinformace o Evropské unii a Rumunsku. Rumunsko je terčem, jelikož je to nejbližší země a někteří moldavští politici navrhují sjednocení. Pozice propagandy je taková, že Evropská unie zkolabuje, NATO je špatné, migrace ze Sýrie je evropská chyba, Putin je ten, kdo vyřeší situaci v Sýrii a podobně. Kromě toho se objevují různé lokální věci. Typicky, že Rusko pomůže Moldavsku s bezpečností nebo se vytváří narativ, že všichni politici jsou zkorumpovaní, ale zrovna tenhle jediný konkrétní, který kandiduje, je výjimka, proto by ho měli lidé volit.

Přijde mi zajímavé, že zmiňujete migrační krizi. Ta se Moldavska přitom přímo nedotýká. Nikdo po Kišiněvu nechce, aby přijímal migranty. 

To je pravda, ale moldavská společnost je silně konzervativní. Nechceme přijímat mnoho muslimů ani lidi s odlišnou národností. Existují stereotypy, že lidé z ostatních zemí zničí naše hodnoty a nahradí je svými. Není to specificky o Syřanech.

Jak se Moldavané vůbec dívají na NATO a Evropskou unii?

NATO není mezi Moldavany příliš populární. Držíme si svoji neutralitu, nechceme se účastnit válek – takhle to lidé cítí. Ruská propaganda tvrdí, že NATO znamená válku, šíří negativní poselství, ukazuje záběry z bojů. Lidé neví, že NATO například podporuje moldavskou armádu. Co se týče unie, většina lidí je vůči ní konstantně skeptická. Dříve, když do konce minulé dekády vládla Komunistická strana, byla podpora EU větší. Pokud by se dnes konalo referendum o vstupu do EU a pokud by bylo regulérní, myslím, že by odpověď byla záporná. 

Ten váš dodatek vyvolává pochyby, zda věříte, že hlasování v Moldávii probíhají regulérně. Máte nějaké podezření, že dochází k falšování voleb?

To ne, ale vláda občas rozhodne o zrušení či zneplatnění některých voleb. Například když se volil primátor Kišiněva, vyhrál člověk z opozice a soud volby zneplatnil, protože řekl, že neproběhly správně.

Vidíte nějaké řešení, jak propagandě, dezinformacím, falešným zprávám a všemu, co s tím souvisí, lépe čelit?

Věřím, že západní partneři, Evropská unie a USA, musí pokračovat v investování peněz do moldavské občanské společnosti a pomoci lidem. Někdy je to ale těžké. Spojené státy například budují v Moldavsku silnice. Ovšem lidé to nevědí. Myslí si, že to dělá Rusko, protože za starých časů stavělo silnice jen Rusko. Musíme pracovat nejen s mladými. Musíme pracovat s dospělými, protože ti chodí k volbám. A organizace nevynakládají příliš peněz na práci s dospělými s odůvodněním, že se obecně nechtějí tolik učit. Také musíme podporovat média. V Moldavsku je 80 procent médií v rukou politiků, jen 20 procent je nezávislých.

Zkuste si na závěr trochu zafilozofovat. Jsou podle vás větším problémem dezinformační média, nebo lidé, kteří dezinformacím věří? 

Je velice těžké to říci, ale podle mě jsou více nebezpeční ti, kteří dezinformacím věří. Víte, lidé často zapomínají, co měli včera k večeři. Takže ráno vidí zprávy, večer mluví se svými partnery a druhý den si už ty informace nepamatují. Dezinformace, když se přidržíme Moldavska, jsou ale více zakořeněné. Proudí skrze různé kanály, například filmy. Jsou více zapamatovatelné. Je to něco, co vás zabíjí zevnitř.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818