Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Kdo, s kým a proti komu? Syrské koalice před případným americkým útokem

ANALÝZA: Kdo, s kým a proti komu? Syrské koalice před případným americkým útokem

Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby se připravilo na rakety. Učinil tak na twiteru a reagoval na ruskou hrozbu, že jakékoli rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Trump připravuje odvetu za útok na syrskou Dúmu, která může přijít už během několika hodin. Rusko podle agentury AFP oznámilo, že východní Ghútu, kde Dúma leží, má zcela pod kontrolou a rozmísťuje tam vojenskou policii. Nabízíme odpovědi na základní otázky týkající se poslední syrské krize.

Kdo je se Spojenými státy?

Ke spojenectví s USA se v poslední syrské krizi už přihlásily Londýn a Paříž.

Britové mají základnu na středomořském Kypru, odtud by patrně vzlétla jejich letadla. Poslední zprávy ovšem naznačují, že Londýn z útoku na Sýrii zcela nadšený není. Francouzské stroje by patrně startovaly doma. Střely by pak mohli odpálit francouzští námořníci z lodí, které přesunuly blíže k Sýrii.

Co se případných cílů týče, francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že spojenci zvažují útok vlastně jen na režimní chemická zařízení. Analytici ovšem dodávají, že ohrožena jsou i syrská letiště a další vojenská infrastruktura.

Možné cíle amerického úderu v Sýrii

Také německá kancléřka Angela Merkelová má za to, že důkazy o použití chemických zbraní jsou „velmi jasné“. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se Spolková republika mínila do případné koaliční akce aktivně zapojit. O operaci jednají Američané podle vlastních slov se všemi spojenci v rámci NATO.

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr už potvrdil účast své země v proamerické koalici s tím, že chemický útok musí být potrestán. Zatím není jasné, zda se Saúdové zapojí přímo, či jen logisticky. K americkému útoku se zřejmě nějakým způsobem přidají i další země Zálivu.

Se spojenci tiše spolupracuje Izrael, který proti íránským cílům v Sýrii nedávno podnikl další nálet. Po svém zvyku se k němu nepřiznal. S pasivní loajalitou lze počítat i v případě Jordánska, které se Sýrií rovněž sousedí.

Kdo by bojoval na straně režimu? Čí bojovníci jsou ohroženi?

Lidsky i materiálně vyčerpaná syrská armáda se opírá o řadu zahraničních bojovníků a nejméně dvě armády.

Nad vodou jí drží ruští vojáci, kteří v Sýrii mají nejméně dvě základny: námořní v Tartúsu a letiště Hmimím u Latákie. Moskva dnes Spojeným státům pro případ útoku opět pohrozila odvetou. „Americké rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny,“ sdělil s odvoláním na svého prezidenta Vladimira Putina ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin.

Vyjádřil se tak pro televizi Al-Manár, která patří Hizbálláhu. Tedy radikálnímu proíránskému hnutí libanonských šíitů, jehož bojovníci společně s ruskými vojáky chrání Asadovu vládu. Za syrský režim bojují také další šíitské milice tvořené lidmi z Iráku, Afghánistánu a třeba i bývalého Sovětského svazu, které cvičí a platí íránské Revoluční gardy. Ty jsou ve své zemi protežovanou, paralelní armádou odpovědnou za zahraniční vojenské aktivity teokratického režimu.

Kromě zmíněných vojáků a milionářů pracují na Asadově straně i čistokrevní žoldnéři, kteří jsou nasazováni do nejnebezpečnějších misí. Zřejmě i proto, že podle ruských zákonů jejich zaměstnavatelé – bezpečnostní firmy – prostě neexistují.

Na čí straně jsou Irák a Turecko?

Americký prezident o možné reakci na syrský chemický útok s iráckým premiérem Hajdarem Abádím prokazatelně hovořil. Agentury ale neuvádějí podrobnosti, z čehož lze usuzovat, že se Bagdád zdrží reakce. Irácký kabinet je dlouhodobě v delikátní, i když v jistém smyslu privilegované situaci: udržuje vztahy jak s Íránem, tak USA. V prvním případě výtečné, v druhém korektní. Jinými slovy: lze očekávat, že v první fázi možného ataku zůstane Bagdád víceméně neutrální.

Turecko je členskou země NATO, která se ale dostala do sporu s USA ohledně jejich podpory syrských Kurdů. Ankara také společně s Íránem a Ruskem – navíc nezávisle na OSN – spolupracuje na syrském mírovém urovnání. Tato mírová snaha vede řadu západních pozorovatelů k přesvědčení, že Turecko má v syrské otázce blíže k Teheránu a Moskvě než k Washingtonu a Západu obecně. Turecký prezident ale tentokrát – podobně jako jeho protějšek Trump – pohrozil osnovatelům chemického útoku drsnou odvetou. S tím, že Ankara podezřívá z chemického útoku režim Bašára Asada.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1