Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Tance kolem íránského atomu aneb Jaderná dohoda na rozcestí mezi Bohem a penězi

ANALÝZA: Tance kolem íránského atomu aneb Jaderná dohoda na rozcestí mezi Bohem a penězi

Írán začal budovat infrastrukturu pro umístění moderních centrifug na obohacování uranu. Zopakoval, že mu jde výhradně o mírové využití atomu a že nepřekročí limity danné mezinárodní jadernou dohodou, kterou nedávno vypověděly USA. Například Izrael má ale přesto dlouhodobě jasno: Teherán vydírá, vyhrožuje a je proti němu třeba zasáhnout. Írán opravdu minimálně přitápí pod blízkovýchodním kotlem. Proč a jaké to může mít důsledky?

Asi třicet kilometrů od města Natanz se nachází jedno z hlavních íránských jaderných zařízení, kde Teherán chce navýšit kapacitu pro výrobu obohaceného uranu. Podle mezinárodní jaderné smlouvy, kterou nedávno vypověděl americký prezident Donald Trump, na to má v omezeném rozsahu právo. To sám Írán ústy svých úředníků připomíná a zároveň slibuje, že limity dané dokumentem nepřekročí. Tedy prozatím. Spolu s tím zaznívá obvyklé ujištění, že íránský jaderný program je výhradně mírový.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce Alí Chameneí ovšem už zkraje týdne prohlásil, že nařídí co do kapacity blíže nedefinovaný restart obohacování uranu, pokud se dohodu nepodaří udržet ani se zbylými signatáři (Británie, Čína, EU, Francie, Německo, Rusko).

Náboženský lídr Íránu: Izrael je vřed k vyříznutí

Chameneí, který má ve spletitém teokraticko-republikánském systému poslední slovo a vlastně řídí i zahraniční politiku, už stanovil podmínky, za jakých je Teherán ochoten pokračovat.

V zásadě jde o to, aby Írán zůstal v mezinárodním platebním systému, svět od něj odebíral co nejvíce surovin a nemluvil do politických i vojenských dobrodružství Teheránu. Zahraniční partnery nemá zajímat především vývoj raket a angažmá země v Iráku, Sýrii, Jemenu i jinde.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Chameneí si také vyšlápl na Evropany, které má za bojácné a poslušné následovníky USA. Izrael, který není smluvní stranou dohody, zato je ve verbální i strategické rovině hlavním íránským nepřítelem, islámský lídr nazval „rakovinným nádorem“, který „je třeba odstranit“. O Rusku a Číně íránský šéf pomlčel.

Izrael: proti Peršanům je třeba vojenský zakročit

Židovský stát je v rétorice podobně vyhraněný a považuje Írán za hlavní hrozbu pro sebe i region. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který má lví zásluhu na tom, že Trump dohodu vypověděl, reagoval podle očekávání: „Chameneí nejprve prohlásil, že jeho záměrem je zničit Izrael. Včera řekl, jak to udělá: ničím neomezeným obohacováním uranu, aby získal arzenál jaderných bomb“. A dnes pro jistotu dodal, že Francii už ani nežádal, aby od dohody odstoupila – bez Trumpa a USA prý beztak padne sama od sebe.

Izraelský ministr pro tajné služby Israel Kac vyzval k sestavení mezinárdní vojenské koalice proti Íránu.

Tolik poslední vývoj složité kauzy, tedy alespoň pohledem z Evropy. Izrael, USA i konzervativní vedení Íránu komplikovanou situaci líčí věru černobíle, čímž sobě i vlastním občanům vše zjednodušují.

Kdo dohodu nechce? A proč?

Nabízí se klíčové otázky: Kdo dohodu odmítá? A kdo její pokračování vůbec chce?

Nový prezident USA se jednoznačně postavil za Izrael a sunnitské arabské státy, pro které je šíitský Írán až démonizovaným, i když reálným nepřítelem. Mimochodem, Trumpa nemusí vypovězení dohody příliš trápit také proto, že americké firmy se – na rozdíl od těch evropských – v Íránu tolik neangažují.

Také teheránské konzervativní vedení ale o dohodu spíše nestojí a z taktických (vnitropolitických) důvodů ji rádo oželí. Mobilizační boj se Západem je tmelem perských radikálů a podle některých autorů se ve zkrorumpovaném, uzavřeném Íránu konzervativcům vlastně i ekonomicky daří, čehož dokladem budiž prosperita paralelní armády známé jako Íránské revoluční gardy.

Íránská politika

Komu pokračování dohody naopak vyhovuje?

„Znovuzavedením sankcí Trump fakticky upevnil nemravnou koalici mezi zkorumpovanými íránskými elitami a prezidentovými domácími stoupenci, kteří si ze strašení Íránem udělali živnost,“ píše Rahmán Búzárí z reformistického deníku Aš-Šark na webu stanice Al Džazíra. „Obě strany nekonečnou jadernou ságu zneužívají k umlčování domácí opozice stejně jako politickým ziskům na mezinárodním poli,“ dodává.

Pokračování dohody chce opravdu spíše reformistické a volené vedení Íránu v čele s prezidentem Hasaném Rúháním, které má tradičně na starosti ekonomiku. Což je velmi těžký úkol v zemi, kde nejvyšší náboženský lídr není odpovědný nikomu jinému než Bohu.

Rúhání jistě není liberál západního střihu, jako umírněný pragmatik si ale přeje co nejobsáhlejší obchodní výměnu s co nejširší škálou zemí. Tedy samozřejmě i s Evropou, která mu – když nic jiného – umožní korigovat případnou svévoli Ruska, Číny a dalších asijských států.

Rúháního voliči navíc obvykle patří k západně orientovaným obyvatelům Íránu.

Evropa se nemíní snadno vzdát trhu, na kterém ji íránští pragmatici vítají. Zároveň ale potřebuje – z civilizačních, bezpečnostních a pochopitelně i hospodářských důvodů – udržet co nejpevnější vztahy s USA. Po pravdě, starý kontinent už stál před lehčími úkoly.

Infografika: Dohoda s Íránem

Obchod s Íránem

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1