Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: USA ztratily technologickou výhodu, čínské chytré zbraně jsou hrozivé

ANALÝZA: USA ztratily technologickou výhodu, čínské chytré zbraně jsou hrozivé

Spojené státy se tak dlouho kochaly svou technologickou převahou ve vojenské oblasti, až o ní skoro nebo úplně přišly. Vyplývá to z analýz, které v posledních měsících zpracovalo hned několik prestižních a autoritativních organizací včetně Jane´s a Global Defence.

Spojené státy promrhaly náskok zejména v oblasti moderních technologií a specificky ve vývoji umělé inteligence. Ta je přitom konsenzuálně považovaná za klíčovou pro vedení moderní války. „Dříve nedostižitelná technologická výhoda Spojených států se zmenšila a mizí,“ konstatuje například analýza Global Defence.

Všechny analýzy berou jako nezpochybnitelný stav to, že hlavním vojenským a strategickým soupeřem Spojených států se stala Čína. Právě Čína a Spojené státy v současnosti platí za velmoci. Teoreticky by mezi ně bylo možné vzhledem k síle ozbrojených sil a jejich taktické a technické vyspělosti bylo možné počítat ještě Japonsko a Evropskou unii; pro účely vojenského plánování to ale je z politických důvodů irelevantní. Japonsko je omezené ústavou danou defenzivní povahou svých ozbrojených sil. Evropa zase postrádá efektivní jednotné velení a i přes dílčí pokroky svými vojenskými doktrínami zůstává v posledních letech studené války. Indické či ruské ozbrojené síly trpí technologickou zaostalostí.

Z hlediska porovnávání schopnosti mocností vést válku jednadvacátého století tak zůstávají jen dva soupeři. A pro leckoho, zejména ve Spojených státech, nejsou Spojené státy tím, kdo má v tomto měření potenciálních sil suverénně navrch.

Americe se drony nerojí

Dobře to je vidět například na technice využití bezpilotních letadel. Podle mediálního pokrytí zajišťovaného mimořádně zdatným tiskovým oddělením US Army to vypadá, že všechny drony na nebi létají s namalovanou vlaječkou s hvězdami a pruhy. Tento dojem ale mate. Spojené státy nasazují drony v nejmasovějším měřítku, jde ale o v zásadě konvenční nasazení.

Čína je v tomto ohledu dál. Vyrábí hejna malých dronů, které jsou vybavené umělou inteligencí, jež jim dává unikátní schopnost „rojit se.“ Kombinace umělé inteligence a bezpilotních technologií totiž otevírá možnosti právě pro vznik rozsáhlých autonomních rojů. Každý jednotlivý systém uvnitř roje bude plnit specifickou funkci, jako je například průzkum, úder, umlčení protivzdušné obrany nepřítele nebo vedení elektronického boje.

Rojící se drony spolu dovedou komunikovat a spolupracovat. Potřebná rozhodnutí vykoná umělá inteligence, přičemž lidé budou určovat pouze cíle a obecné parametry mise. Úvodní softwarovou výbavu si roje dokáží pozměnit či rozšířit prostřednictvím schopnosti přizpůsobit se obranným protiopatřením nepřítele a změnám operačního prostředí.

Z Číny pravidelně přicházejí kusé informace o vývoji této technologie pro vojenské účely. Víme dokonce, že v civilní sféře už jsou Číňané schopni koordinovat stovky dronů, a také víme, že hybnou silou a financiérem tohoto vývoje je čínské válečné námořnictvo. Ze Spojených států je na toto téma ticho po pěšině, které si lze snadno vyložit: pokud by USA měly rojící se drony, už by se jimi pochlubily. Protože se nechlubí, drony nemají.

Náskok, který si velmoc vytvořila ve chvíli, kdy nasadila drony typu Predator, je pryč.

Kde Amerika zaspala?

Za to, že Spojené státy v klíčové strategické úloze být největší a nejpokročilejší vojenskou silou světa, může hysterická reakce státníků na teroristickou hrozbu. Global Defence považuje americké snahy o zničení teroristických organizací a jejich výcvikových táborů za „zbytečně vynaložené prostředky, které mohly být vynaloženy k pokrokům ve vývoji umělé inteligence.“ Peking inovačního amerického „výpadku“ dobře využil, a neustále zvyšuje své výdaje na vývoj nových vojenských technologií. Už teď přitom lze tvrdit, že tento vývoj rozvrátil americkou hegemonii v pacifické oblasti.

Druhá chyba se nachází v oblasti politického řízení ozbrojených sil a v rozpočtové oblasti. Přestože ozbrojené síly USA mají v globálním srovnání stále největší rozpočet, od roku 2010 se americké výdaje na obranu snížily z 4,7 % na 3,3 % HDP v roce 2016. Global Defence navíc upozorňuje, že na výzkum a vývoj připadá v porovnání s dobou před třiceti lety méně než polovina prostředků.

V tomto kontextu je znepokojivé, že Spojené státy aspoň zatím nedělají nic, aby tento stav zvrátily. Poslední zbrojní rozpočet zvýšil objem peněz v položkách určených na nábor nové lidské síly či na stavbu konvenčních zbraní. Peněz určených na technologie a inovace ale stále nepřibývá.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1