Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Analýza: Vítězové a poražení Trumpovy nové dohody. USA si ukously nejvíc, tratí hlavně Asie

Analýza: Vítězové a poražení Trumpovy nové dohody. USA si ukously nejvíc, tratí hlavně Asie

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se podařilo dojednat novou variantu dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem. Dosavadní, Bílým domem kritizovanou smlouvu NAFTA nahradí dokument s prostým názvem Americko-mexicko-kanadská dohoda (USMCA). Úmluva je velkým Trumpovým vítězstvím, jiným zemím ale může přinést problémy.

Stihli to na poslední chvíli. Po víkendu plném horečného vyjednávání a nejistoty se američtí a kanadští vyjednavači dohodli na znění nové úmluvy o volném obchodu. Té se bude účastnit také Mexiko, s nímž byli Američané dohodnutí už od srpna.

Obchod mezi zmíněnými zeměmi dlouho ohrožovaly slova a činy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten kritizoval dosavadní smlouvu NAFTA, na Kanadu a Mexiko uvalil cla na dovoz oceli a hliníku a hrozil dalšími překážkami, pokud se nepodaří dojednat pro USA výhodnější uspořádání, než jakým byla právě NAFTA, kterou v roce 1994 uzavřela administrativa Billa Clintona.

Na Trumpově vítězství vydělají hlavně USA, Kanada získala garance

Dohoda USMCA znamená velké Trumpovo vítězství. Revize a změny mezinárodních smluv patří mezi hlavní prezidentovy priority. Stávající dohody kritizoval už v předvolební kampani a pokračoval v tom i po nástupu do úřadu. Odstoupil například od projektu Transpacifického partnerství nebo jaderné dohody s Íránem. Místo toho vyjednává vlastní pakty. Minulý týden zahájil bilaterální jednání s Japonskem, snaží se dohodnout s Velkou Británií i s Evropskou unií.

„Je to dobrá dohoda pro všechny tři země, řeší mnoho nedostatků a chyb v NAFTA, velice otevírá trhy naším zemědělcům a výrobcům, zmenšuje obchodní bariéry pro USA a přivádí všechny tři skvělé národy společně do soutěže se zbytkem světa,“ chválil Trump finální výsledek na Twitteru.

Ačkoli USMCA prezentují jako výhru všechny tři strany, hlavním vítězem jednání jsou Trumpovy USA. Spojené státy získají větší přístup na kanadský trh s mléčnými produkty. Američanům se také podařilo dojednat, že výrobci automobilů budou muset používat více součástek ze severoamerických zemí. Z celého automobilu bude muset být 75 procent dílů z USA, Kanady nebo Mexika. Dosud to bylo jen 62,5 procenta.

Pro Kanadu je důležité, že jí USA garantovaly výjimku z případných cel na dovoz aut do USA. Těmi Trumpova administrativa hrozí hlavně Evropské unii. Washington ustoupil i v případě kritizované Kapitoly 19 smlouvy NAFTA, kterou do nové dohody nakonec začlenil. Kapitola dává možnost zúčastněným zemím napadnout zavedení některých cel u expertního panelu, do nějž své zástupce vysílají obě strany sporu. Panel v minulosti posuzoval například uvalení cel na dovoz kanadského dřeva. Opakovaně se přitom postavil na stranu Ottawy.

„Je to dobrý den pro Kanadu,“ komentoval teď závěry premiér Justin Trudeau, přestože Kanada neprosadila zdaleka tolik co Washington. Kapitola 19 o řešení celních sporů je spíše symbolickým ústupkem. Sama nemá příliš velkou váhu, což se v minulosti ukázalo právě na sporech o dřevo, kdy USA rozhodnutí nepřijaly a zkrátka jej odmítly respektovat. Kanada si navíc nedojednala zrušení zmíněných cel na hliník a ocel. Americká administrativa s nimi i nadále počítá. Na ně se přitom nevztahuje ani Kapitola 19, jelikož je Bílý dům zdůvodnil národní bezpečností.

Mexiko přineslo oběti, pomohlo Trumpovi rozvázat ruce pro obchodní válku

Asi nejvíce obětí z trojice zúčastněných muselo přinést Mexiko. Kanadský list Globe and Mail jej vidí jako partnera, který na novém uspořádání vydělá nejméně. Pro zemi je pozitivní především to, že se k USMCA přidala Kanada. „Dvoustranná dohoda by uvrhla Mexiko do rozhodně slabší pozice. Mechanismus v Kapitole 19 má pro zemi hodnotu, kterou si mnoho lidí neuvědomuje,“ citují noviny konzultantku v oblasti mezinárodního obchodu Anu Moralesovou.

Mexičané sice prezentují dohodu jako své vítězství nad „nejmocnějším mužem světa“, USMCA jim ale může uškodit především v automobilovém průmyslu. Změny proti NAFTA více upřednostňují zboží z USA a Kanady. Pro Mexiko je nevýhodné například ustanovení, že zbylých 25 procent součástek automobilu musí pocházet z oblastí s vysokým ohodnocením zaměstnanců. Země to ale považuje za oběť, kterou musela přinést ve prospěch vyššího dobra – zachování principů NAFTA.

Největším poraženým dohody však zřejmě budou asijské státy, čemuž nasvědčuje i nepříliš dobrá reakce asijských trhů. Například Japonsku, které dodává řadu dílů americkým automobilkám, uškodí již zmíněná tříčtvrtinová kvóta na původ součástek. Podle analytika společnosti CZECH FUND Lukáše Kovandy navíc USMCA rozváže Trumpovi ruce, aby se mohl více zaměřit na obchodní válku s Čínou.

„Skutečnost, že Trumpova administrativa nyní už nebude chřestit zbraněmi na severoamerické frontě obchodního válčení, značí, že se bude o to více moci soustředit na obchodní válku na frontě čínské. To nemusí znamenat nic dobrého nejen pro Peking, ale i pro další asijské ekonomiky, jejichž zahraniční obchod je závislý na dobře fungujícím vzájemném obchodu Spojených států a Číny,“ píše Kovanda na svém webu.

Co s dohodou provede nový Kongres?

Pro Trumpa a americké vyjednavače je důležité, že se dohodu podařilo uzavřít ještě do konce září. Podpis se sice očekává až poslední listopadový den, americký Kongres ale musí znát finální podobu smlouvy dva měsíce před ním. Pokud by se jednání protáhla do října, nestihly by země dokument podepsat před koncem funkčního období současného mexického prezidenta Nieta. Tím by se otevřel prostor pro další případné připomínky ze strany jeho nástupce.

USMCA však nemá nic jistého ani nyní. Ačkoli by ji Trump rád prosadil co nejdříve, je pravděpodobné, že Kongres se k hlasování o dohodě dostane až na začátku příštího roku, tedy už v době úřadování nově zvolených zákonodárců.

Průzkumy naznačují, že demokraté získají v nadcházejících kongresových volbách většinu přinejmenším ve Sněmovně reprezentantů, což by mohlo proces zkomplikovat. Zástupci demokratů se nechali slyšet, že pro jejich rozhodování bude nejdůležitější, aby dohoda respektovala sliby ohledně ochrany práv dělníků a životního prostředí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1