Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Západ po dvou stoletích zkusil zúčtovat s Marxem. Závěr? Demokracie slábne

ANALÝZA: Západ po dvou stoletích zkusil zúčtovat s Marxem. Závěr? Demokracie slábne

Oslavy dvoustého výročí narození myslitele Karla Marxe mohli politici využít k diskuzi o tom, co udělat, aby se stále větší množství frustrovaných lidí neodvracelo od liberálně demokratických principů směrem k extremismu. Místo toho značná část z nich předvedla bizarní „hejt“ na zvěčnělého Marxe – a ještě si při něm zvládla hromadně prostřílet vlastní kolena.

Dva ze tří amerických milieniálů si nešetří na důchod. Předpokládají, že než se dočkají důchodového věku, kapitalismus ve své současné podobě se beztak zhroutí. Čeští prvovoliči většinově házejí hlas stranám, jejichž étos vyrůstá z kritiky „systémových“ stran. Pouhých 38 procent Čechů říká, že život po roce 1990 je lepší než před ním. Tato data představují reálnou kulisu, na jejímž pozadí se odehrála velká politická antidiskuze o významu Karla Marxe.

Tuto antidiskuzi odstartovalo rozhodnutí šéfa Evropské komise Jeana Clauda Junckera řečnit při odhalování mimořádně nevkusné Marxovy sochy v Trevíru. Do města, jehož dějiny sahají do latinské minulosti Evropy a které bylo významným místem středověké Evropy, ji coby dar dodala Čína. Nemělo by zapadnout, že přijmout tuto bronzovou nestvůru od totalitního režimu, bylo od všech zúčastněných mimořádně hloupým skutkem. Jediná organizace, která proti tomu zvedla hlas, byl PEN klub. Jinak se k faktu, že instalace bronzového monstra do středu starého kurfiřtského města je především úlitbou pro zhruba padesát tisíc čínských turistů, kteří do Trevíru ročně přijedou, rozhostilo ohlušující ticho. Skutečnost, že si Čína postupně skupuje Evropu, aktuálně v zásadě nikoho nevzrušuje.

Místo toho byla slyšet kritika na hlavu Jeana Clauda Junckera. Na symbolické úrovni bylo jeho vystoupení v Trevíru nešťastné. Po obsahové stránce je třeba poznamenat, že vcelku přesně pojmenoval hrozby pro liberální demokracii: zvyšující se počet frustrovaných lidí, nedůvěru v demokratické instituce, autoritářské tendence. Bohužel jeho projev tyto skutečnosti nedostatečně zdůrazňoval, byl nejednoznačný a nabízel až příliš mnoho možností výkladu. V tomto směru je Juncker bohužel až příliš dobrým reprezentantem sjednocené Evropy.

Juncker prohlásil, že Marx ve svém díle tyto opakující se jevy důkladně popsal. To, co mu je vkládáno do úst, tedy výzvy k renesanci jakési totality, v jeho projevu nebylo. „Nesuďme Marxe za to, co udělali lidé, kteří se na něj odvolávali,“ řekl Juncker. Zatvrzelým kritikům Evropské unie to nicméně nebránilo v tom, aby Junkckera zkritizovali za přesný opak. Přesně tento přístup, tedy neochota zamyslet se nad tím, co udělat, aby se lidé znovu nechytili učení některého z Marxových apologetů, ať už to byl Lenin, Mussolini nebo Rosenberg, demokracii posílá na popravu. 

Na tomto místě stojí za připomenutí, že v akademickém světě roste zájem o dílo Jacquese Derridy, který se problémem morální odpovědnosti filozofie široce zabýval. Výsledkem jeho bádání sahajícího až k Diderotově obhajobě Seneky je teze, podle které je třeba posuzovat odpovědnost v časovém kontextu a snažit se přispívat k tomu, aby nedocházel k opakování historických neštěstí, při kterých diktátoři zneužili filozofický přístup. 

Neochota zamyslet se byla pro antidiskuzi o Marxově dědictví charakteristická. Dobře to ukázaly reakce na článek profesora filozofie Jasona Barkera. Ten do New York Times napsal článek s provokativním titulkem Šťastné narozeniny, Karle Marxi. Měl jste pravdu. V něm popsal historickou zkušenost, podle které lidé, frustrovaní okolnostmi, postupem času začínají odmítat základní hodnoty společenského systému, který tyto okolnosti neřeší nebo přímo způsobuje. Reakce na tento text ze strany politiků systémových stran byly podobné. Za všechny citujme třeba politika ODS Jana Skopečka, který napsal: „Trumpovsky dodávám, že New York Times sprostě lže.“ Nepochopení ještě nikdy nebylo průzračnější, dalo by se dodat. Drobný rozdíl je v tom, že Trump vyhrál americké prezidentské volby, zatímco ODS volí každý sotva každý desátý z mírně nadpoloviční většiny volících Čechů a Češek. Barker přitom upozorňuje na to, že se "marxismus" stává filozofií střední třídy. To je jev, který by přitom měl být právě pro liberální a konzervativní strany ve skutečnosti alarmující. 

Snaha vymezit se vůči Marxovi v roce 2018 morfovala ve výkřiky, podle kterých je například „postavení sochy Marxe v Trevíru horší zločin než popírání holocaustu.“ Jak popsalo Politico, Evropa (a nejen ona) vykazuje vzrůstající poptávku po autoritativních vůdcích. Ať už jde o Orbána v Maďarsku, Babiše u nás nebo Erdogana v Turecku, mají něco společného. Je to intuitivní, predátorský přístup k moci. Politici „systémových“ stran na případu Marxových narozenin ukázali, proč je tito predátoři libovolně válcují ve volném stylu. Zatímco predátor se dere přímou cestou k moci, „systémový politik“ stále ještě bojuje proti Kominterně, aniž by zaregistroval, že voličům je to dokonale jedno.

V tomto kontextu dvousté narozeniny Karla Marxe ukázaly, že demokracie je slabší než kdy dřív v moderní historii a bez lidí, kteří by chápali, že boj o ni se bojuje nyní, nikoliv v minulém čase. Podtrženo a sečteno, nijak veselá oslava to nebyla.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1