Arménským premiérem byl zvolen Sargsjan. Opozice demonstruje a blokují centrum Jerevanu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arménským premiérem byl zvolen Sargsjan. Opozice demonstruje a blokují centrum Jerevanu

Arménským premiérem byl zvolen Sargsjan. Opozice demonstruje a blokují centrum Jerevanu

Arménský parlament dnes velkou většinou hlasů zvolil novým premiérem bývalého prezidenta Serže Sargsjana. Začala tak nová etapa správy země po ústavních změnách, v jejichž důsledku Arménie přešla z prezidentského na parlamentní systém. Opoziční demonstranti, kteří Sargsjana obviňují z uzurpování moci, blokují centrum Jerevanu a vyhlásili počátek „sametové revoluce“.

Sargsjan působil v prezidentské funkci od roku 2008 dvě pětiletá období a potřetí už kandidovat nemohl. Podle opozičních politiků právě z tohoto důvodu prosadil zrušení prezidentského systému a zavedení parlamentní správy země, aby mohl pokračovat v ovládání arménské politiky z pozice předsedy vlády.

 

Od počátku týdne blokují život v hlavním městě Jerevanu masové demonstrace, které vede šéf opoziční strany Občanská smlouva Nikol Pašinjan. V pondělí bylo při potyčkách s policií zraněno téměř padesát lidí, když se demonstranti pokusili vniknout přes policejní kordon do budovy parlamentu.

Neklid panuje v arménské metropoli i dnes. Podle arménské agentury Aysor zablokovali demonstranti přístup k hlavním vládním a justičním budovám a prakticky zastavili dopravu v centru města. Policisté zadrželi téměř stovku lidí, násilnosti ale z Jerevanu hlášeny nebyly. Na centrálním náměstí Republiky se shromáždily tisíce lidí, před nimiž Pašinjan oznámil zahájení „sametové revoluce“.

 

„Po celé zemi se protestuje, probíhají stávky, blokují se ulice. V Arménii vznikla revoluční situace, tady a teď vyhlašuji počátek nenásilné sametové revoluce,“ citovala opozičního předáka televize ARA TV.

Nový premiér Sargsjan vyzval obyvatele hlavního města ke klidu a dodržování zákonů. Blokování a okupace vládních budov podle předsedy arménské vlády nelze označit za pokojný projev odporu. „Aktivní parlamentarismus může fungovat jen díky každodenní, společné a nepředpojaté práci,“ prohlásil Sargsjan.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.