Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asad s Putinem slibovali brzký konec. V obklíčení u Damašku mezitím děti jedí odpad a umírají

Asad s Putinem slibovali brzký konec. V obklíčení u Damašku mezitím děti jedí odpad a umírají

Je to pár dní, co se syrský prezident Bašár Asad dočkal v Soči vřelého přijetí od Vladimira Putina. Společně plní optimismu vyslali do světa zprávu o tom, že se vojenská operace v Sýrii chýlí ke konci. Jinými slovy, že je blízko konec roky trvajícího pekla, které nepřežily stovky tisíc lidí. Jakkoli se to může zdát jako dobrá zpráva, realita tak pěkná není. Boje pokračují s vysokou brutalitou a například na východním předměstí Damašku je situace stále tristní. Vládce země tam roky drží prakticky v izolaci tisíce lidí a ti umírají hlady.

Bašárova drsná taktika slaví úspěch. Jen letos na podvýživu zemřely stovky Syřanů, většinou malých dětí. Další se svému osudu snaží uniknout, jedí odpadky i plesnivé žrádlo pro zvířata, ale slibovaný konec utrpení je pro ně v nedohlednu.

Východní Ghúta – předměstí Damašku ovládané rebely – je odříznutá od okolního světa přes čtyři roky. Lidé si mezitím vykopali tunely, aby si skrze ně zajistili alespoň základní zboží: léky, potraviny, hygienické potřeby. Dlouhodobě neúnosná situace se ale ještě vyhrotila v úvodu letošního roku, kdy vládní vojáci tunely objevili a zničili.

Asad pak ještě výrazněji utáhnul blokádu regionu na okraji Damašku, aby se tam již nedostal ani jediný potravinový balíček. V letošním roce se tak do východní Ghúty dostalo jen šest humanitárních konvojů, které ale v žádném případě nedokázaly zabezpečit živobytí pro více než 350 tisíc tamních lidí.

„Poslední zbytky jídla, které mám, jsem nucena dělit mezi svou 13letou dceru a mezi vnoučata, kterým jsou dva a tři roky,“ říká Um Džamila žijící kousek od Damašku. „Moje dcera pláče pokaždé, když musí strávit den bez jídla. Jinak to ale nejde,“ dodává.

Mnoho rodin muselo již přejít na systém, kdy každý den prostě někdo hladoví, tvrdí zpráva neziskové organizace Světového potravinového programu (WFP). „Priorita je, aby jedly děti, a dospělí jsou bez jídla často celé dny,“ tvrdí zpráva s tím, že u mnohých rodin ale vynechávají dny s obživou i děti. Jak uvádí server Huffington Post, i malé děti se musejí přizpůsobit a často konzumovat i odpadky, zvířecí píci či zbytky potravy, která náhodou měla čas se zkazit. Ani to však nestačí. Na podvýživu letos v oblasti zemřely odhadem již stovky lidí, možná i víc. A často to jsou právě děti.

Koupit jídlo na černém trhu si většina obklíčených dovolit nemůže. Jejich ekonomická situace je strašlivá, válka je často připravila doslova o vše. A ceny potravin v posledních měsících rostou o stovky procent. Například sedmisetgramový pecen chleba ve východní Ghútě stojí 85krát více, než v 15 kilometrů vzdáleném Damašku. Cena rýže se od letošního léta zvýšila již o více než 400 procent. Obklíčení Syřané se tak snaží v kdysi úrodné zemi pěstovat plodiny, to jde však ve vybombardovaných městech jen těžko. A zima klepe na dveře.

Kromě potravin se oblasti nedostává ani zdravotnická pomoc. Doktor Jad Salema pro server Syria News Deeply uvedl, že lékaři a zdravotnický personál používají zdravotnický materiál pro jiné účely, než pro které byl původně určen. Zmiňuje například užití stehů pro šití vnějších ran při operaci srdce. „Před několika týdny, jeden z doktorů úspěšně operoval jednoho novorozence. Jenže ten stejně nemohl uniknout smrti jednoduše proto, že zde nejsou žádné inkubátory,“ uvedl Salem.

Lékaři se nyní bojí zejména rozšíření epidemií. Podhoubí pro ně je ideální – lidé nejsou očkovaní a mají oslabený imunitní systém ze špatné a nedostatečné stravy. O to více frustrující jsou pak cílené nálety a odstřelování zdravotnických zařízení Asadovými silami či jeho spojenci. „Doktoři ve východní Ghútě mají pocit bezmoci. Ztratili naději. Pocit, že nedokážou pomoci svým pacientům, se nedá slovy vyjádřit,“ uzavírá Salem.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1