Články odjinud

Australii ochromila politická krize. Premiér je blízko pádu, vláda se mu hroutí pod rukama

Australii ochromila politická krize. Premiér je blízko pádu, vláda se mu hroutí pod rukama

Australský premiér Malcolm Turnbull dnes v prohlubující se stranické krizi ztratil podporu klíčových ministrů vládnoucí Liberální strany potýkající se s poklesem preferencí. Jeho vyzyvatel Peter Dutton hodlá po úterním těsném neúspěchu vyvolat nové hlasování o Turbullově odchodu z funkce a osud premiéra se zdá být zpečetěn, uvedla agentura Reuters.

Turnbull čelí delší dobu opozici uvnitř vlastní strany kvůli klesající popularitě liberálů a energetické a daňové politice. Konzervativní křídlo v čele s Duttonem se v úterý pokusilo ve vnitrostranickém hlasování o funkci stranického předsedy o jeho svržení, avšak Turnbull uspěl poměrem hlasů 48 ku 35 hlasům pro Duttona. Ten následně spolu s devíti dalšími ministry rezignoval.

Dnes se k nim přidala trojice označovaná médii za Turnbullovy dosavadní klíčové stoupence. Jeden z nich, ministr financí Mathias Cormann, prohlásil, že by do voleb plánovaných na příští rok měl liberály vést Dutton.

Pokud bude pro vyhlášení nové volby předsedy většina politiků vládní strany, nehodlá se Turnbull o křeslo lídra dále ucházet.

„Budu to považovat za vyjádření nedůvěry a ve volbě nebudu kandidovat,“ řekl dnes premiér podle zpravodajského webu news.com.au.

Paralýza kabinetu se promítla i do činnosti parlamentu, když vládní poslanci odhlasovali přerušení jeho probíhajícího zasedání až do 10. září.

Dutton v minulosti zastával funkci ministra pro migraci a jeho jméno je spojováno s přísnou australskou migrační politikou, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do internačních táborů mimo území Austrálie. Tyto tábory jsou opakovaně kritizovány organizacemi na ochranu lidských práv.

Části liberálů není Dutton po chuti a do souboje o předsednictví by podle médií mohl zasáhnout i dosavadní Turnbullův stoupenec, pokladník Scott Morrison.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability, během něhož žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období. Všichni se stali oběťmi vnitrostranických pučů, zatím naposledy Turnbullův předchůdce Tony Abbot v roce 2015.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud