Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Australský premiér čelí vzpouře. Deset ministrů podalo demisi, tlak na jeho odchod sílí

Australský premiér čelí vzpouře. Deset ministrů podalo demisi, tlak na jeho odchod sílí

Deset ministrů australské vlády podalo demisi kvůli nesouhlasu s politikou premiéra Malcolma Turnbulla. Ten sice v úterý těsně obhájil svou pozici předsedy vládnoucí Liberální strany Austrálie, jeho stranický rival a někdejší ministr vnitra Peter Dutton se ale chystá svolat další hlasování, informovala dnes agentura Reuters.

Turnbull čelí delší dobu opozici uvnitř vlastní strany kvůli klesající popularitě liberálů a energetické a daňové politice. Nejpozději v příštím roce se v Austrálii budou konat parlamentní volby, přičemž v posledních průzkumech veřejného mínění středopravá vládní koalice zaostává za opozičními labouristy o deset procentních bodů.

Úterní vnitrostranické hlasování o funkci předsedy Liberální strany inicioval Turnbull a také v něm zvítězil se ziskem 48 hlasů. Dutton, který razí podstatně konzervativnější politiku, dostal 35 hlasů a následně rezignoval na svou ministerskou funkci. Těsný výsledek hlasování ale podle analytiků napovídal, že souboj tím neskončil.

List Australian Daily ve svém dnešním internetovém vydání napsal, že Duttonovi stoupenci se nyní snaží přesvědčit další stranické kolegy, aby podpořili nové hlasování. To musí schválit nadpoloviční většina poslanců Liberální strany. Pokud se tak stane, je pravděpodobné, že se Duttonovi podaří Turnbulla svrhnout.

Premiér Turnbull se mezitím vzdal dvou svých klíčových politických plánů. Nejprve tento týden odstoupil od slibu stanovit zákonem konkrétní cíl omezení emisí skleníkových plynů a dnes se zřekl i plánu na snížení korporátních daní. Kvůli přílišné podpoře environmentální politiky Turnbull již jednou místo v čele strany ztratil, když v roce 2009 podlehl ve stranickém hlasování svému konkurentovi Tonymu Abbottovi.

Rezignaci osmi ministrů Turnbull tento týden nepřijal a požádal je, aby setrvali ve funkcích. Souhlasil pouze s odchodem ministra vnitra Duttona a ministryně pro mezinárodní rozvoj.

Dutton v minulosti zastával funkci ministra pro migraci a jeho jméno je spojováno s přísnou australskou migrační politikou, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do internačních táborů mimo území Austrálie. Tyto tábory jsou opakovaně kritizovány organizacemi na ochranu lidských práv.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability. Žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období; všichni byli nuceni po vnitrostranických pučích odstoupit, napsala agentura AP.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232