Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Balkánskou trasou dál proudí tisíce migrantů. Kontroly jim pomáhají obcházet pašeráci

Balkánskou trasou dál proudí tisíce migrantů. Kontroly jim pomáhají obcházet pašeráci

Uprchlíci nadále nelegálně přicházejí Balkánskou migrační trasou do Evropy, která již byla uzavřena. V jejich cíli dostat se na evropský kontinent jim pomáhají pašeráci, kterým migranti platí velké peníze. Jeden z imigrantů popsal, jak se dostal z Kuvajtu až do Bělehradu a jak jeho spolupráce s pašerákem funguje. Informoval o tom server Deutsche Welle. 

Když se mladík z Kuvajtu, jemuž se přezdívá Mohammed (27), dostal do Řecka, doufal, že se mu po doplutí na pevninu přiblíží jeho sen zůstat v Evropě. Právě to mu slíbili pašeráci v Turecku. Skutečnost však byla velmi odlišná.

Během léta se novináři z DW setkali s Mohammedem na ostrově Chios a udržovali s ním neustále kontakt. V září konečně dorazil do Atén. Mohammed není občan ani migrant; je to kuvajstký „bidún“, tedy člověk bez státní příslušnosti. Ačkoli by pro něj bylo poměrně snadné získat v Řecku mezinárodní ochranu, nepožádal na Chiosu o azyl. Na ostrově se ani neregistroval, chtěl dál do unie.

Dohoda z roku 2015 mezi Evropskou unií a Tureckem, která měla zadržovat uprchlíky na řeckých ostrovech až do doby, než budou přezkoumány jejich žádosti o azyl, znamenala pro Mohammeda jediné – musel najít jiný způsob, jak se dostat na pevninu. Zaplatil 800 eur (20 368 Kč) jednomu Syřanovi s azylem v Řecku, který vypadal jako on. Poté si zakoupil lístek na trajekt do Atén a opustil Chios.

Další čekání následovalo v Aténách. Mohammed žil v malém bytě poblíž přístavu Pireus, když čekal na pokyny od pašeráka. Uplynulo víc než šest týdnů a stále si nebyl jistý, jak bude jeho cesta pokračovat. Původně si myslel, že bude cestovat do Itálie přes přístav Patras jako většina uprchlíků a migrantů v Řecku. Koncem října byl však instruován, aby odjel vlakem do Soluně. Zde se znovu setkal s novináři z DW. Ubytoval se v levném hotelu, který mu pašerák zaplatil.

Pašerák mu následně nařídil, aby odešel. „Prostě mi zavolal, že musím jít hned. Řekl, že odpoledne odjíždíme,“ cituje Mohammeda portál DW. Spolu s ostatními musel jít pěšky ze Soluně dvě hodiny do odlehlé oblasti, kde čekal kamion. Ten se pak s uprchlíky vydal přes Balkánskou migrační trasu, která je už nyní uzavřená. „V kamionu jsem měl hrozný strach. Nebyl jsem tam sám, vůz byl úplně plný. Muži, ženy a děti…,“ řekl Mohammed.

Jakmile dorazil do Makedonie, zůstal dva dny v domě u srbské hranice a znovu čekal na pokyny. Potom pokračoval do Bělehradu. „V tom domě bylo tolik lidí z celého světa, všichni jsme přišli stejným způsobem, neměli jsme dostatek jídla,“ popisuje Mohammed a zároveň říká, že jeho pašerák má obrovskou síť kontaktů po celé Balkánské trase – místní obyvatele, úřady, uprchlíky a migranty, kteří pro něj pracují. Mohammed je momentálně stále v Bělehradě, čeká na svého pašeráka, aby mu zavolal a informoval ho o dalším kroku. Má dvě možnosti: Maďarsko, nebo Rumunsko. Nikdy se s pašerákem osobně nesetkal, mluví spolu pouze telefonicky. Celá cesta ho bude stát 4 000 eur (101 840 Kč).

Podle statistik agentury Frontex se migrační pohyb na trase západního Balkánu, která zahrnuje Řecko, Makedonii a Srbsko, nezastavil. Od ledna do října tohoto roku zde prošlo 9 964 lidí, především z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Během prvních dvou týdnů v listopadu Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že do Srbska dorazilo 307 nových uprchlíků a migrantů buď po trase Turecko–Řecko–Makedonie nebo po jedné z nejstarších migračních tras Turecko–Bulharsko–Srbsko.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744