Barnevernet jim vzal dceru. Hluchá matka se o ni prý nemůže starat a otci ze Slovenska norský úřad nevěří | info.cz

Články odjinud

Barnevernet jim vzal dceru. Hluchá matka se o ni prý nemůže starat a otci ze Slovenska norský úřad nevěří

Život rodiny Ladických ze Slovenska se před třemi lety změnil k nepoznání. Norská sociální služba Barnevernet jim odebrala dceru Maxine. Matka dítěte původem z Norska přišla o sluch a podle sociálky nebyla kvůli postižení schopná se se o miminko postarat. Otec ze Slovenska je pro Nory „nebezpečný cizinec“. Ačkoliv rodina už dvakrát vyhrála soud, Barnevernet jim dítě nevrátil. Babička Maxine poskytla Blesk Zprávám rozhovor o zoufalém boji získat vnučku zpět.

Prvotní podnět na odebrání miminka kvůli podezření na zanedbání dítěte daly pracovnice Barnevernu 20. ledna 2015 okamžitě po narození Maxine. Tedy v okamžiku, kdy byla rodina ještě v porodnici, a úřednice tak vůbec nemohly předvídat, jak rodina bude fungovat.

Dítě pak rodině definitivně odebraly 26. března 2015. V rozhodnutí o odebrání jsou uvedeny tyto důvody: strach o psychické zdraví matky, která v dětství prošla pěstounskou péčí a je neslyšící, odmítnutí rodičů pobývat s dítětem v zařízení určeném k monitorování rodin a obava z vycestování rodiny na Slovensko, kde by úřednice Barnevernu „nemohly pozorovat vývoj dítěte“.

Bezprostředním důvodem „ke znepokojení“ pak byl údajný nedostatečný oční kontakt dvou a půl měsíčního miminka s rodiči a jeho odmítání rodičů. Úřednicím například vadilo, že miminko mělo zavřené oči při kojení.

13 měsíců čekání na soud

Poslední zpráva, kterou Blesk Zprávy zveřejnily v roce 2016, zněla nadějně. Soud přikázal sociálce, aby Maxine vrátila rodičům. Jenže radost to byla předčasná. Ačkoliv se na stranu rodiny postavila řada slovenských politiků a významných osobností, norská sociálka, důvěrně známá i kvůli případu Češky Evy Michalákové, se odvolala kvůli údajné předpojatosti jednoho ze soudních přísedících. Ten se totiž v minulosti v médiích vyjádřil negativně na adresu práce Barnevernu. 

Kdy abbička viděla vnučku naposledy? Co jí odepsal norský král? Pokračování a další fotografie najdete na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud