Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Berlusconi to nevzdává. Založil novou stranu na ochranu zvířat, chce až pětinu hlasů

Berlusconi to nevzdává. Založil novou stranu na ochranu zvířat, chce až pětinu hlasů

Bývalý italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi se stal spoluzakladatelem nové strany ochránců zvířat. Osmdesátiletý politik, který se podle agentury APA už delší dobu netají svojí láskou ke zvířatům, tvrdí, že nová strana by mohla získat ve volbách až pětinu voličských hlasů.

Berlusconim prý hluboce otřáslo video pořízené ve velkochovu zvířat. „Nejsme závislí na žádné politické straně, na žádném ekonomickém zájmu. Chceme se angažovat proti jakékoliv formě násilí na zvířatech a jejich vykořisťování," řekla hlavní zakladatelka nového hnutí, bývalá ministryně turistiky Michela Brambilla.

Berlusconi, který byl v minulosti znám spíše svojí slabostí pro ženy než pro čtyřnohé tvory, letos před Velikonocemi podpořil kampaň italských ochránců zvířat namířenou proti konzumaci jehněčího. Zveřejněny byly fotografie, na kterých Berlusconi jehně drží v náruč ínebo krmí z lahvičky. Zachránil život pěti jehňat, která místo na pekáč putovala do parku u jeho vily nedaleko Milána.

Agentura APA připomíná, že Berlusconi loni prohlásil, že se chce stát vegetariánem. Lásku ke zvířatům prý objevil díky své 31leté přítelkyni Francesce Pascalové. Spolu s ní se k Berlusconimu nastěhovali i dva maltézští psíci, Dudu a Dudina.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1