Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bez okolků: Trump vstoupil do Bílého domu a Izrael ihned začal stavět Arabům před nosem

Bez okolků: Trump vstoupil do Bílého domu a Izrael ihned začal stavět Arabům před nosem

Jeruzalémská radnice schválila stavební povolení pro skoro 570 bytů ve východní části města. Úřady čekaly na konec mandátu Baracka Obamy, jehož administrativa se k rozšiřování židovské výstavby v arabských částech Jeruzaléma stavěla kriticky.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce o výstavbě i dalších kontroverzních tématech s Trumpem mluvit ještě dnes po telefonu.

Očekává se, že nová vláda v USA bude přinejmenším k výstavbě vstřícnější. To ovšem s nelibostí snášejí Palestinci, kteří očekávají reakci Rady bezpečnosti OSN.

Nové povolení se týká 566 bytů v několika čtvrtích východního Jeruzaléma. Tuto část města obývají hlavně Arabové a Palestinci počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli navyšování židovské populace v této části města.

Zástupce jeruzalémského starosty Meir Turgeman řekl, že dostal pokyn počkat se schvalováním výstavby, dokud se Trump neujme moci, protože „on s výstavbou v Jeruzalémě nemá problém“. Podle něj radnice chystá schválení povolení pro dalších 11 tisíc bytů.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde žije v židovských osadách několik set tisíc lidí.

Východní Jeruzalém
Izrael ho obsadil v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.

Rozdílné pohledy na řešení izraelsko-palestinské otázky taky vedly v závěru Obamova mandátu k rapidnímu zhoršení vztahů s izraelskou vládou. Ta USA vyčítala, že ji „nepodržely“ jako tradičního spojence při posledním hlasování v Radě bezpečnosti. Díky tomu prošla rezoluce vyzývající Izrael k zastavení nelegální výstavby osad.

Obamův šéf diplomacie John Kerry před odchodem z funkce v klíčovém projevu apeloval na řešení v podobě dvou samostatných států, které je podle něj jediné možné. Mluvčí palestinské samosprávy teď v reakci na poslední kroky Izraele mluví o tom, že „extremistická vláda“ toto řešení znemožňuje.

Trump opakovaně uvedl, že Obamovu politiku vůči Izraeli považuje za špatnou a že s ním přijde změna, která bude pro tamní vládu pozitivní. Naznačil to výběr jeho spolupracovníků i oznámení plánů na stěhování diplomatické mise USA do Jeruzaléma, což lze vnímat jako signál, že USA město považují za hlavní izraelskou metropoli a hodlají to otevřeně deklarovat. Pokud se tak stane, lze čekat ostrou reakci Palestinců a muslimského světa.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek