Bílý dům očekává, že Írán bude dál respektovat závazky z jaderné dohody, i když ji Trump vypověděl | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům očekává, že Írán bude dál respektovat závazky z jaderné dohody, i když ji Trump vypověděl

Bílý dům očekává, že Írán bude dál respektovat závazky z jaderné dohody, i když ji Trump vypověděl

Bílý dům si přeje, aby inspekce íránských jaderných zařízení pokračovaly navzdory tomu, že Spojené státy oznámily odstoupení od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem. Agentuře AFP to sdělil vysoce postavený americký představitel. Washington podle tohoto zdroje očekává, že Írán bude nadále spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), ať už dohoda bude platit, nebo ne.

Americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení od dohody z roku 2015 v úterý. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která kontroluje plnění dohody, ale opakovaně potvrdila, že Írán dosud své závazky týkající se jaderné technologie plnil.

Jadernou dohodu uzavřel Írán se šesti mocnostmi - USA, Francií, Británií, Německem, Čínou a Ruskem - a s Evropskou unií. Cílem bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Ostatní signatáři se po úterním oznámení USA vyslovili pro zachování dohody.

Infografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.