Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům očekává, že Írán bude dál respektovat závazky z jaderné dohody, i když ji Trump vypověděl

Bílý dům očekává, že Írán bude dál respektovat závazky z jaderné dohody, i když ji Trump vypověděl

Bílý dům si přeje, aby inspekce íránských jaderných zařízení pokračovaly navzdory tomu, že Spojené státy oznámily odstoupení od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem. Agentuře AFP to sdělil vysoce postavený americký představitel. Washington podle tohoto zdroje očekává, že Írán bude nadále spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), ať už dohoda bude platit, nebo ne.

Americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení od dohody z roku 2015 v úterý. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která kontroluje plnění dohody, ale opakovaně potvrdila, že Írán dosud své závazky týkající se jaderné technologie plnil.

Jadernou dohodu uzavřel Írán se šesti mocnostmi - USA, Francií, Británií, Německem, Čínou a Ruskem - a s Evropskou unií. Cílem bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Ostatní signatáři se po úterním oznámení USA vyslovili pro zachování dohody.

Infografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1