Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitcoin jako zbraň teroristů. Anonymitu kryptoměn využívá nejen Islámský stát

Bitcoin jako zbraň teroristů. Anonymitu kryptoměn využívá nejen Islámský stát

Internet pomáhá teroristům nejen k propagandě. Kromě videí poprav nebo útoků využívají čím dál častěji také tzv. kryptoměny jako bitcoin. Ty poskytují islamistům velkou míru anonymity. Peníze si tak posílají beze strachu z odhalení.

Incidenty, kdy džihádisté obchodují v bitcoinech se množí. Letos v lednu financoval prostřednictvím této měny aktivity v Indonésii Islámský stát. O peníze v bitcoinech žádala příznivce také skupina mudžahedínů operující v pásmu Gazy.

„Kryptoměny jsou čím dál populárnější kvůli anonymitě odesilatele i příjemce. Jinými slovy, je nesmírně náročné vysledovat, kdo zasílá peníze komu a za jakým účelem,“ komentuje pro Newsweek Olivia McCoyová z Centra preventivních opatření při Radě pro zahraniční vztahy.

Ve skutečnosti však ani bitcoin není zcela anonymní. Spíše se dá říci, že jde o měnu pseudonymní. Každá transakce je uložena v databázi pod adresou vaší virtuální peněženky. Pokud se zjistí, komu adresa patří, lze dotyčného odhalit.

Existují však způsoby, kterými lze dosáhnout velké míry utajení. V uplynulých letech se navíc společnosti zaměřily na výroby peněženky, která má poskytnout uživateli úplnou anonymitu. I proto obliba virtuální měny roste. Denní průměr transakcí stoupl za posledních osm let ze sta na 282 tisíc.

Právě tzv. „tmavé peněženky“ by se mohly v následujících letech stát hlavním nástrojem financování terorismu. „Někteří ale tvrdí, že bez ohledu na vylepšenou technologii bude mít bitcoin nadále malý dopad na příjmy teroristů, protože většina skupin financuje své operace především prostřednictvím vydírání, daní vybraných na území, které kontrolují, nebo státního sponzoringu,“ praví McCoyová. Zároveň ale dodává, že územní ztráty nutí například Islámský stát k hledání alternativních příjmů.

I kdyby se nakonec podařilo toky bitcoinů kontrolovat a zprůhlednit, stále mají teroristé v záloze ještě jednu zbraň. Dlouhými lety prověřenou síť hawala. Ta funguje na bázi prostředníků, kteří dostávají peníze od jednotlivců či skupin a následně je doručí finálnímu příjemci. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1