Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o data. Americký Senát otevřel zpravodajským službám cestu k neomezenému šmírování

Boj o data. Americký Senát otevřel zpravodajským službám cestu k neomezenému šmírování

V americkém Senátu vrcholí boj o to, zda budou moci americké zpravodajské agentury dále odposlouchávat světovou elektronickou komunikaci. Horní komora Kongresu zatím odhlasovala zahájení debaty o zákonu, který toto umožňuje. Samotné odhlasování prostou většinou senátorů se očekává později během týdne, pak již na zákonu bude chybět jen podpis prezidenta Trumpa. 

Příspěvky na sociálních sítích, odeslané emaily či komunikace přes oblíbený Messenger. Pokud americký Senát daný zákon prodlouží, bude mít americká zpravodajská komunita přístup k informacím ze všech těchto kanálů. Většinou bez nutnosti žádat soudní povolení, informuje server CNBC.

Zákon totiž umožňuje zpravodajským agenturám, zejména úřadu Národní bezpečnostní agentury (NSA), monitorovat veškerou elektronickou komunikaci, která se na světě odehrává. Sledování by sice nemělo cílit na Američany, ti se však do spárů agentur stejně často dostávají - stačí, aby s nimi komunikoval cizinec, jehož komunikaci agentury odposlouchávají. Data získávají americké bezpečnostní služby získávají přímo od poskytovatelů internetových služeb – tedy například od společnosti Facebook, Yahoo či od firmy Alphabet, která provozuje službu Google.

Senát v noci na středu schválil zahájení debaty o zákonu třípětinovou většinou šedesáti hlasů, pro schválení samotného zákona bude americké horní komoře stačit už jen prostá většina. Následně bude muset zákon podepsat Donald Trump. Ten sice každý prostředek, který omezí možnost terorismu na americkém území, jednoznačně vítá, nicméně v jednom tweetu z minulého týdne zákon kritizoval. Bývalá administrativa jej totiž podle něj využívala k tomu, aby monitorovala a zneužila jeho vlastní prezidentskou kampaň. 

Pro zpravodajské služby je nicméně daný zákon kriticky důležitý. „Je to ten nejdůležitější prostředek, který v boji proti terorismu máme,“ hřímal před začátkem rozpravy předseda republikánské sekce v Senátu Richard Blurr. Tato legislativa podle Sněmovny reprezentantů dříve dokázala včas zachytit a překazit množství plánovaných teroristických útoků na území USA, včetně snahy o bombový útok na newyorské metro z roku 2009.

Na druhé straně se však proti zákonu vyslovují zastánci práva na ochranu soukromí. Další politici pak argumentují, že zákon umožňuje rovněž sbírat data Američanů bez patřičného soudního povolení, což je v rozporu s americkou Ústavou.

Právě lepší ochrana práv Američanů je přitom jedna z mála změn, které prodloužení zákona o dalších šest let čekají. Nyní tak, pokud si data vyžádá například Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pátrající po zločincích na americké půdě, bude potřebovat soudní povolení. Oponenti však argumentují, že tato úprava zločincům přiznává větší práva, než běžným Američanům, jejichž data se mohou v konverzacích vyskytovat.

„Ten zákon není perfektní. Ale přiznejme si, že to není většina zákonů. Věřím, že schválené opatření reprezentuje podstatný kompromis a zároveň zachovává operační flexibilitu úřadu,“ komentoval zákon pro server The Hill demokratický senátor Mark Warner.

Sledování elektronické komunikace technicky probíhá prostřednictvím strojové analýzy, potenciálně významné záznamy pak procházejí lidští pracovníci NSA. Konkrétní výstup pak je zpřístupněn analytikům NSA, jejichž výstup dostává na stůl prezident. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1