Boj o knihy. Historik se v Mosulu snaží zachránit vzácné sbírky, džihádisti jich zničili na 100 tisíc | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o knihy. Historik se v Mosulu snaží zachránit vzácné sbírky, džihádisti jich zničili na 100 tisíc

Boj o knihy. Historik se v Mosulu snaží zachránit vzácné sbírky, džihádisti jich zničili na 100 tisíc

Když bojovníci takzvaného Islámského státu dobyli Mosul, kromě lidí jejich řádění odnesly také místní knihovny s řadou cenných sbírek. Nyní se však začíná blýskat na lepší časy. Osvobození města chce využít jeden historik k obnově ztraceného pokladu.

Islámský stát po převzetí kontroly nad Mosulem doslova vyplenil univerzitní knihovny. Jeho bojovníci zlikvidovali a spálili více než sto tisíc knih včetně těch, které mělo na seznamu UNESCO.

„Jeden z vyučujících se zeptal člena IS, co budou dělat s díly od Shakespeara, které potřebují na výuku angličtiny. On mu odpověděl otázkou, co by mohl Shakespeare nabídnout muslimům. Tehdy jsem pochopil, co mají za lubem,“ cituje list The Independent mosulského historika, který se nyní snaží literaturu do města vrátit.

Doufá, že shromáždí alespoň 200 tisíc děl. O pomoc požádal i lidi v zahraničí. Dostal už 200 knih, mnohem více jich ale již brzy vypluje z přístavu v Marseille. Malá neziskovka Solidarita a spolupráce ve středomoří slíbila dodat celkem 20 tun knih.

Literatura zatím do Mosulu nepůjde. Shromažďují ji v o něco bezpečnějším iráckém Irbílu. Tam knihy budou do doby, než se situace v cílovém městě zlepší a podaří se obnovit zničené knihovny.

Historik a bloger si uvědomuje, že lidé v Mosulu aktuálně řeší zcela jiné problémy než nedostatek literárních skvostů. Irácké jednotky stále ještě bojují se členy IS, ve městě chybí jídlo i léky. Doufá však, že sbíráním knih může dodat naději na lepší život budoucím generacím.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.