Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje na Ukrajině eskalují. První test vztahů mezi Putinem a Trumpem?

Boje na Ukrajině eskalují. První test vztahů mezi Putinem a Trumpem?

Palba ve východoukrajinském městě Avdijivka a jeho okolí propukla krátce po prvním telefonickém rozhovoru mezi novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Pro vzájemné vztahy to bude ostrá prověrka.

O víkendu spolu poprvé od inaugurace mluvili americký prezident Donald Trump a ruská hlava státu Vladimir Putin. V neděli večer pak propukly ostré boje na východě Ukrajiny v pětatřicetitisícovém městě Avdijivka. Pro administrativu Spojených států, která dávala najevo, že by ráda navázala bližší vztahy s Ruskou federací, než tomu bylo za Baracka Obamy, jde o nepříjemnou situaci.

Z porušení předvánočního příměří se vzájemně obviňují obě strany konfliktu, řada expertů ale varuje, že by mohlo jít o promyšlený krok ze strany Moskvy.

V rámci telefonátu prezidentů padla slova o situaci na Ukrajině, kterou shodně oba chtěli pomoci zlepšit a stabilizovat. Trump se už v průběhu kampaně o konfliktu vyjadřoval často v souladu s politickým kurzem Kremlu a anexi Krymu na rozdíl od jiných státníků schvaloval.

Dobré vztahy se Spojenými státy chce ale navázat rovněž Ukrajina, která se vyslovila, že by ve své současné situaci zoufale potřebovala podporu nového vedení země. Padl dokonce návrh na setkání tamního prezidenta Petra Porošenka s Donaldem Trumpem v únoru, ačkoliv zatím není jasné, kde a kdy přesně by k němu mělo dojít.

Někteří bezpečnostní analytici se tak nyní domnívají, že ofenziva na východě Ukrajiny je prověrkou pro Trumpa ze strany Putina. Ruská strana se podle jejich mínění může snažit využít shonu po nástupu nového muže do Bílého domu k tomu, aby ustálila územní zisky v oblasti bojů. Kreml tak zároveň naznačuje, že je silným hráčem, do jehož sféry vlivu spadají rozsáhlá území včetně Ukrajiny.

Amerika zatím na novou vlnu násilností reagovala výzvou k obnovení dohod o příměří z Minsku a apeluje na obě strany, aby zastavily palbu. Podle Musy Magomedova ředitele koksovny v Avdijivce, kterého cituje list Washington Post, ale střelba neustávala ani v noci z úterý na středu.

Město je bez dodávek elektrické energie a tekoucí vody. Ukrajinská vláda již nařídila evakuaci 12 tisíc z celkových více než 35 tisíc obyvatel Avdijivky. První odjezd záchranných autobusů z místa začal podle plánu dnes v osm hodin ráno místního času.

Ve Vídni jednal o situaci stálý sbor Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kde Spojené státy zastupuje Kate Byrnesová. „Žádáme Rusko, aby zastavilo násilí, ctilo podmínky příměří, stáhlo své těžké zbraně a ukončilo pokusy o obsazení nového území za kontaktní linií,“ prohlásila Byrnesová v reakci na situaci na Ukrajině.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744