Boje v Sýrii si vyžádaly přes 30 mrtvých. Mezi obětmi jsou i děti | info.cz

Články odjinud

Boje v Sýrii si vyžádaly přes 30 mrtvých. Mezi obětmi jsou i děti

Při náletech v Sýrii dnes zahynulo přes 30 lidí. Bomby dopadly na severozápadní provincii Idlib, kde přišlo o život pět osob, i na východní Ghútu u Damašku, kde zahynulo 33 civilistů.

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou mezi oběťmi v Ghútě také děti. Při náletu bylo rovněž několik osob zraněno. „Mrtvých může být více, protože lidé jsou ještě pod troskami a několik raněných je v kritickém stavu,“ sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Syrská vojenská letadla podle SOHR útočila na Harastu, Dúmu a Hamúriju, což jsou místa ležící severovýchodně od Damašku.

Idlib je posledním útočištěm odpůrců syrské vlády a islámských radikálů. Syrská armáda bojuje od prosince o jižní Idlib, aby získala přístup ke strategické dopravní tepně mezi severem země a Damaškem. Panují obavy, že jsou do bojů znovu nasazovány i chemické zbraně. Syrskou armádu podporuje její spojenec Rusko. To podle agentury Reuters v Idlibu zintenzivnilo nálety po sobotním incidentu, při němž bylo sestřeleno ruské letadlo a jeho pilot zabit.

Zástupce OSN dnes vyzval k okamžitému ukončení bojů v Sýrii, aby bylo možné pokračovat v humanitárních operacích. Podle OSN kvůli bojům v Idlibu odešlo ze svých domovů na 200 000 lidí. Zástupce OSN dnes řekl, že mají-li humanitární operace v Sýrii pokračovat, musí boje okamžitě přestat. Podle OSN v mnoha částech Sýrie panuje humanitární krize, která může mít vážné důsledky.

Ruská armáda dnes oznámila, že požádala Turecko, aby jí pomohlo získat trosky letadla. Chce tak zjistit, jakou zbraní bylo sestřeleno. Podle některých ruských médií mohla střela pocházet z Ukrajiny nebo USA.

Situaci komplikuje přítomnost turecké armády u severní syrské hranice s Tureckem. Syrská armáda nově umístila k hranici v provinciích Halab a Idlib novou protivzdušnou obranu. „Pokrývá oblast severní Sýrie a zahrne (oblast) Afrín, kde turecká letadla podporují pozemní operace turecké armády a Svobodné syrské armády,“ citoval Reuters svůj zdroj.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud