Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Sýrii si vyžádaly přes 30 mrtvých. Mezi obětmi jsou i děti

Boje v Sýrii si vyžádaly přes 30 mrtvých. Mezi obětmi jsou i děti

Při náletech v Sýrii dnes zahynulo přes 30 lidí. Bomby dopadly na severozápadní provincii Idlib, kde přišlo o život pět osob, i na východní Ghútu u Damašku, kde zahynulo 33 civilistů.

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou mezi oběťmi v Ghútě také děti. Při náletu bylo rovněž několik osob zraněno. „Mrtvých může být více, protože lidé jsou ještě pod troskami a několik raněných je v kritickém stavu,“ sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Syrská vojenská letadla podle SOHR útočila na Harastu, Dúmu a Hamúriju, což jsou místa ležící severovýchodně od Damašku.

Idlib je posledním útočištěm odpůrců syrské vlády a islámských radikálů. Syrská armáda bojuje od prosince o jižní Idlib, aby získala přístup ke strategické dopravní tepně mezi severem země a Damaškem. Panují obavy, že jsou do bojů znovu nasazovány i chemické zbraně. Syrskou armádu podporuje její spojenec Rusko. To podle agentury Reuters v Idlibu zintenzivnilo nálety po sobotním incidentu, při němž bylo sestřeleno ruské letadlo a jeho pilot zabit.

Zástupce OSN dnes vyzval k okamžitému ukončení bojů v Sýrii, aby bylo možné pokračovat v humanitárních operacích. Podle OSN kvůli bojům v Idlibu odešlo ze svých domovů na 200 000 lidí. Zástupce OSN dnes řekl, že mají-li humanitární operace v Sýrii pokračovat, musí boje okamžitě přestat. Podle OSN v mnoha částech Sýrie panuje humanitární krize, která může mít vážné důsledky.

Ruská armáda dnes oznámila, že požádala Turecko, aby jí pomohlo získat trosky letadla. Chce tak zjistit, jakou zbraní bylo sestřeleno. Podle některých ruských médií mohla střela pocházet z Ukrajiny nebo USA.

Situaci komplikuje přítomnost turecké armády u severní syrské hranice s Tureckem. Syrská armáda nově umístila k hranici v provinciích Halab a Idlib novou protivzdušnou obranu. „Pokrývá oblast severní Sýrie a zahrne (oblast) Afrín, kde turecká letadla podporují pozemní operace turecké armády a Svobodné syrské armády,“ citoval Reuters svůj zdroj.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1