Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře kolem Trumpova kandidáta na soudce a údajných sexuálních deliktů neutichá. Bílý dům dal FBI volné ruce

Bouře kolem Trumpova kandidáta na soudce a údajných sexuálních deliktů neutichá. Bílý dům dal FBI volné ruce

Bílý dům zmocnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby rozšířil rozsah vyšetřování údajných sexuálních deliktů kandidáta na post soudce amerického nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Oznámil to dnes list The New York Times. Vyšetřovatelé teď mohou vyslechnout prakticky kohokoli, pokud dodrží Senátem stanovený termín jednoho týdne.

FBI podle newyorského deníku vyslechla zatím čtyři svědky. V časově omezení lhůtě, kterou má úřad k dispozici, se ale vyšetřovatelům nemusí podařit rozluštit zásadní rozpory, který se minulý týden při slyšení v Senátu projevily mezi údajným útočníkem Kavanaughem a jeho údajnou obětí Christine Blaseyovou Fordovou. Zatímco soudce provinění popírá, Fordová na něm trvá.

Prezident Donald Trump dnes na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že už o víkendu zmocnil svého poradce Donalda McGahna, aby FBI uložil rozšířit rozsah vyšetřování. Trump dokonce připustil, že FBI by mohla vyslechnout samotného Kavanaugha. "Bylo by to dobře, je to na nich," řekl prezident.

Za rozhodující považuje šéf Bílého domu stanovisko Senátu, který musí kandidaturu Kavanaugha schválit. "FBI by měla vyslechnout kohokoli v rámci rozumných mezí. Měli by se ale řídit požadavky Senátu, stejně jako se jimi řídím já," řekl Trump.

Hlasování v plénu Senátu o Kavanughovi se mělo původně uskutečnit dnes, ale odklad si vynutil republikánský senátor Jeff Flake. V pátek prohlásil, že minulost Kavanaugha se musí objasnit ještě před hlasováním, a FBI dal na vyšetřování jeden týden.

Bílý dům pak předal FBI seznam čtyř osob, které by úřad měl vyslechnout. Podle amerických právníků je podobná praxe přípustná, i když neobvyklá. Šlo o kamarády Bretta Kavanaugha ze studií Marka Judge a P. J. Smytha, spolužačku Fordové Leland Keyserovou a o Deborah Ramirezovou, další údajnou Kavanaughovu oběť.

Všechny čtyři už agenti FBI vyslechli. Nové nařízení Bílého domu jim nyní umožňuje, aby okruh vyšetřování podle potřeby rozšířili.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1