Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře na Broadwayi. Na budoucího viceprezidenta USA bučeli

Bouře na Broadwayi. Na budoucího viceprezidenta USA bučeli

Mike Pence se v pátek objevil na představení muzikálu Hamilton. Už jeho příjezd vyvolal menší poprask a bouřlivo bylo i v sále. Po tom, co Pence oslovil jeden z herců, budoucí druhý muž USA odešel ze sálu. Donald Trump dění v divadle odsoudil a herce vyzval k omluvě. 

Oceňovaný muzikál Hamilton táhne diváky sám o sobě. V pátek ale představení dostalo nečekanou jiskru. Že se děje něco nezvyklého naznačoval už příjezd kolony černých aut a následná přítomnost ochranky.

Bučení i pozdravy

Rychle vyšlo najevo, že na představení dorazil Mike Pence. Muž, kterého si nastupující americký prezident Donald Trump vybral za svoji pravou ruku. Atmosféra v sále připomněla, jak nedávná prezidentská volba Spojené státy rozdělila. Někteří diváci Pence podle svědků častovali bučením, jiní mu vyjadřovali podporu.

Stejně překvapivý byl i odchod Pence ve chvíli, kdy se na něj přímo obrátil jeden z herců. Při klanění ho oslovil Brandon Victor Dixon, který ztvárnil roli třetího amerického viceprezidenta Aaarona Burra. „My jsme, pane, různorodá Amerika, která se bojí, že vaše nová administrativa nebude chránit nás, naši planetu, děti a rodiče, že nás nebude bránit“, řekl. Pence na konec jeho řeči nečekal.

Muzikál Hamilton se hraje od loňska a stal se velkým hitem. Pojednává o jednom z Otců zakladatelů a prvními ministru financí USA Alexandru Hamiltonovi. Získal 11 divadelních cen Tony a jeho tvůrce dostal Pulitzerovu za nejlepší drama. Politici a celebrity na toto představení zavítali i v minulosti.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1