Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí

Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí

Válka v 50. letech nerozdělila jen korejský poloostrov, ale i tisíce rodin, mezi kterými se rázem ocitly neprostupné hranice. Některé se ani po více než šedesáti letech nesetkaly, pro jiné naopak bylo opětovné shledání rozčarováním. Vzhledem k letům odloučení i rozdílné společnosti si totiž lidé z obou částí poloostrova často nemají co říct.

“Žili jsme dál naše životy, i když myslím, že matka na to nikdy nezapomněla,” popisuje magazínu The Atlantic Jihokorejec Oh Hyung Jae. Jeho 15letý bratr se nechal v 50. letech naverbovat so severokorejské armády. Znovu viděl svoji jihokorejskou rodinu až v roce 2000. Jeho matka se toho už ale nedožila.

Oh Young Jae se narodil v roce 1935 v Jangseongu, malé vesnici na jihozápadě dnešní Jižní Koreje. Byl druhým nejstarším ze sedmi dětí. Jen několik týdnů po začátku Korejské války do jeho vesnice vtrhla severokorejská armáda a okamžitě začala s indoktrinací dětí a mládeže. Vojáci je učili armádní písně, pořádali soutěže a propagandistická představení, která měla jedno společné - chudého sedláka v nich zneužival bohatý kapitalista vlastnící půdu.

Indoktrinace byla jen prvním krokem k tomu, aby Severokorejci zverbovali nové vojáky, které v následujícím konfliktu chtěli využít. A v případě Oh Young Jaea se jim to podařilo. 15letý hoch se rozhodl připojit k armádě a odvezli ho do několik kilometrů vzdáleného výcvikového centra. Jeho matka se s tím nesmířila a vydala se na cestu přes hory s novorozeným dítětem na zádech.

“Proč jsi sem přišla? Jdeš mi na nervy, odejdi,” řekl jí po shledání syn. Matka se na něj usmála a řekla: “Nevadí, viděla jsem tě a to je to hlavní, co jsem chtěla.” To bylo naposled, kdy mladý voják svou matku viděl. Jeho rodina pak o něm neměla žádné zprávy a sourozenci předpokládali, že padl v bojích. O tom, že žije, se dozvěděli až v roce 1967.

Tehdy jeho bratra vyhodili z armády. Důvodem bylo, že neuvedl, že někdo z rodiny má vazby na KLDR. Oh Hyung Jae ale předpokládal, že jeho bratr je pravděpodobně dávno mrtvý. Tehdy se ale dozvěděl, že patří k prominentům KLDR, je básníkem a předním propagandistou režimu. Co jeho samotného tehdy přesvědčilo o přidání se k Severokorejcům, nyní pomáhal sám vytvářet.

Jeho rodině nicméně trvalo další roky, než se dozvěděla o jeho osudu. Básně začal psát ještě když sloužil v armádě, protože se prý potřeboval vypsat ze všech pocitů, které prožíval a neměl komu svěřit. Z této cesty pak plynule přešel na tvorbu o socialistickém ráji. Získal Kim Ir-senovu cenu a byl vyhlášen jako Poeta laureatus KLDR. V devadesátých letech získal řád práce a další významná společenská vyznamenání.

Na počátku 90. let se povedlo rodině navázat s Oh Young Jaem korespondenční kontakt. Nejvíce nadšená z toho byla asi matka. “Byla neuvěřitelně šťastná, že je naživu. Slíbila mu, že nezemře, dokud se jim nepodaří znovu setkat,” uvádí bratr. Přání se jí ale nesplnilo, zemřela v roce 1995. Se ztraceným bratrem se rodina setkala až za dalších pět let.

Shledání prý bylo silné, ale zároveň bylo i zklamáním. Euforii po několika minutách vystřídaly rozpaky. “Neměli jsme se o čem bavit. Nechtěli jsme se zaplétat do politických témat,” uvedla sestra. Když sourozenci nabídli, že by si mohli zazpívat písničku z dětství, Oh Young Jae po chvíli přemýšlení odmítl. Píseň totiž v sobě měla křesťanské prvky, což je pro Severokorejce naprosto zapovězené. Přední propagandista strany se také rozhodl vzdát hold své mrtvé matce u provizorního pomníčku. Tam se v něm zřejmě už vše definitivně zlomilo.

“Plakal a řekl mi, že nevěří, že se ještě někdy setkáme. Asi to tušil,” vysvětluje jeho bratr. V roce 2011 zjistil, že Oh Young Jae zemřel na rakovinu. Už se skutečně neviděli.

Podobný osudy rodin nejsou ojedinělé. Odhaduje se, že Severokorejci podobným způsobem naverbovali v průběhu války v 50. letech asi 100 tisíc obyvatel Jižní Koreje. většinu z nich už jejich rodiny po odchodu do KLDR nikdy neviděly.


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.