Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí

Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí

Válka v 50. letech nerozdělila jen korejský poloostrov, ale i tisíce rodin, mezi kterými se rázem ocitly neprostupné hranice. Některé se ani po více než šedesáti letech nesetkaly, pro jiné naopak bylo opětovné shledání rozčarováním. Vzhledem k letům odloučení i rozdílné společnosti si totiž lidé z obou částí poloostrova často nemají co říct.

“Žili jsme dál naše životy, i když myslím, že matka na to nikdy nezapomněla,” popisuje magazínu The Atlantic Jihokorejec Oh Hyung Jae. Jeho 15letý bratr se nechal v 50. letech naverbovat so severokorejské armády. Znovu viděl svoji jihokorejskou rodinu až v roce 2000. Jeho matka se toho už ale nedožila.

Oh Young Jae se narodil v roce 1935 v Jangseongu, malé vesnici na jihozápadě dnešní Jižní Koreje. Byl druhým nejstarším ze sedmi dětí. Jen několik týdnů po začátku Korejské války do jeho vesnice vtrhla severokorejská armáda a okamžitě začala s indoktrinací dětí a mládeže. Vojáci je učili armádní písně, pořádali soutěže a propagandistická představení, která měla jedno společné - chudého sedláka v nich zneužival bohatý kapitalista vlastnící půdu.

Indoktrinace byla jen prvním krokem k tomu, aby Severokorejci zverbovali nové vojáky, které v následujícím konfliktu chtěli využít. A v případě Oh Young Jaea se jim to podařilo. 15letý hoch se rozhodl připojit k armádě a odvezli ho do několik kilometrů vzdáleného výcvikového centra. Jeho matka se s tím nesmířila a vydala se na cestu přes hory s novorozeným dítětem na zádech.

“Proč jsi sem přišla? Jdeš mi na nervy, odejdi,” řekl jí po shledání syn. Matka se na něj usmála a řekla: “Nevadí, viděla jsem tě a to je to hlavní, co jsem chtěla.” To bylo naposled, kdy mladý voják svou matku viděl. Jeho rodina pak o něm neměla žádné zprávy a sourozenci předpokládali, že padl v bojích. O tom, že žije, se dozvěděli až v roce 1967.

Tehdy jeho bratra vyhodili z armády. Důvodem bylo, že neuvedl, že někdo z rodiny má vazby na KLDR. Oh Hyung Jae ale předpokládal, že jeho bratr je pravděpodobně dávno mrtvý. Tehdy se ale dozvěděl, že patří k prominentům KLDR, je básníkem a předním propagandistou režimu. Co jeho samotného tehdy přesvědčilo o přidání se k Severokorejcům, nyní pomáhal sám vytvářet.

Jeho rodině nicméně trvalo další roky, než se dozvěděla o jeho osudu. Básně začal psát ještě když sloužil v armádě, protože se prý potřeboval vypsat ze všech pocitů, které prožíval a neměl komu svěřit. Z této cesty pak plynule přešel na tvorbu o socialistickém ráji. Získal Kim Ir-senovu cenu a byl vyhlášen jako Poeta laureatus KLDR. V devadesátých letech získal řád práce a další významná společenská vyznamenání.

Na počátku 90. let se povedlo rodině navázat s Oh Young Jaem korespondenční kontakt. Nejvíce nadšená z toho byla asi matka. “Byla neuvěřitelně šťastná, že je naživu. Slíbila mu, že nezemře, dokud se jim nepodaří znovu setkat,” uvádí bratr. Přání se jí ale nesplnilo, zemřela v roce 1995. Se ztraceným bratrem se rodina setkala až za dalších pět let.

Shledání prý bylo silné, ale zároveň bylo i zklamáním. Euforii po několika minutách vystřídaly rozpaky. “Neměli jsme se o čem bavit. Nechtěli jsme se zaplétat do politických témat,” uvedla sestra. Když sourozenci nabídli, že by si mohli zazpívat písničku z dětství, Oh Young Jae po chvíli přemýšlení odmítl. Píseň totiž v sobě měla křesťanské prvky, což je pro Severokorejce naprosto zapovězené. Přední propagandista strany se také rozhodl vzdát hold své mrtvé matce u provizorního pomníčku. Tam se v něm zřejmě už vše definitivně zlomilo.

“Plakal a řekl mi, že nevěří, že se ještě někdy setkáme. Asi to tušil,” vysvětluje jeho bratr. V roce 2011 zjistil, že Oh Young Jae zemřel na rakovinu. Už se skutečně neviděli.

Podobný osudy rodin nejsou ojedinělé. Odhaduje se, že Severokorejci podobným způsobem naverbovali v průběhu války v 50. letech asi 100 tisíc obyvatel Jižní Koreje. většinu z nich už jejich rodiny po odchodu do KLDR nikdy neviděly.


 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1