Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bratříčkování hvězd s diktátory se stává novou zbraní diplomacie. Zkusili ji i Češi

Bratříčkování hvězd s diktátory se stává novou zbraní diplomacie. Zkusili ji i Češi

Gerard Depardieu, Seven Seagal nebo třeba Dennis Rodman. Slavná jména, která podlehla kouzlu světových diktátorů. Poslední jmenovaný nyní vzbudil rozruch, když znovu přiletěl na návštěvu Severní Koreje. Americká média hned začala spekulovat, co za výletem stojí.

Když Dennis Rodman přivezl před třemi lety do Severní Koreje tým bývalých hvězd NBA, dostal se pod palbu kritiky. Někdejší spoluhráč Michaela Jordana z legendárních amerických výběrů musel vysvětlovat, proč se dobrovolně stává nástrojem komunistické propagandy.

„Nebudu jim říkat, že dělají něco špatně. Kim je v prvé řadě můj přítel a já ho mám moc rád,“ prohlásil. Nebyla to jeho první návštěva, už dříve dal najevo slabost pro diktátora, který popravuje své odpůrce a USA pravidelně hrozí zkázou.

Rodman ale rozhodně není jedinou celebritou, která se nechala vidět v blízkosti kontroverzních světových lídrů. Podobných případů zná historie hned několik a nevyhnuly se ani českým hvězdám. Nemusíme přitom myslet rovnou na druhou světovou válku.

Kim Čong-ilovi, otci současného lídra KLDR, bruslil na exhibici pořádané u příležitosti jeho narozenin například český krasobruslař Tomáš Verner. I on musel odrážet kritiku. „Nepletu se do politiky a má účast je čistě sportovní. Jestli mám šanci pobavit lidi, kteří trpí, pak ji využiji. I kdyby to bylo jen pár minut, při kterých zapomenou na strasti, kterými každodenně procházejí. Za to se nestydím,“ říkal.

Podobně se média opřela i do Lionela Messiho. Argentinskou fotbalovou superstar uvítal diktátor Gabonu Ali Bongo Odinba. Zpěvačky Mariah Carey a Beyonce zase vystupovaly pro rodinu lybijského vládce Muammara Kaddáfího a celebritami se nechává obklopovat třeba čečenský lídr Ramzan Kadyrov.

S ním se fotil též slavný francouzský herec Gérard Depardieu. Ten má vřelý vztah také s oficiálními ruskými představiteli. Prezident Vladimir Putin udělil Depardieumu, stejně jako jeho americkému kolegovi Sevenu Seagalovi, ruské občanství. Ikona francouzské kinematografie měla jednu chvíli blízko i k politické funkci. Nabídky na post gubernátora či ministra ale odmítl.

Depardieuho motiv totiž nebyl politický. Bratříčkování s Putinem využil k tomu, aby se vyhnul milionářské dani, kterou v roce 2013 zavedl tehdejší socialistický prezident François Hollande. Navzdory vřelým vztahům herec nakonec zakotvil v Bruselu.

Dobré vztahy slavných osob s diktátory ale nemusí být vždy na škodu. V měnícím se světě hledají diplomaté nové formy, jak s nepřáteli jednat. Jednou z nich je i tzv. diplomacie celebrit. Slavné osobnosti mají proti oficiální diplomatické delegaci výhodu, že nemusí striktně dodržovat oficiální politiku státu. Často tak mohou posloužit jako prostředek k narovnání pošramocených vztahů či klíč k řešení problémů.

Právě o této roli spekulovala televize CNN v souvislosti s Rodmanovou aktuální návštěvou. Rodman je Trumpovým podporovatelem a už dříve vyjádřil naději, že nový prezident bude s KLDR vycházet lépe než jeho předchůdce. „Jsem si celkem jistý, že ho těší fakt, že se tu poukouším o něco, co oba potřebujeme,“ nechal se nyní slyšet.

Ministerstvo zahraničí USA ale jakékoli zadání pro basketbalistovu cestu popírá. Faktem však je, že v době Rodmanova příletu do země, propustily severokorejské úřady jednoho ze čtyř vězněných amerických občanů.