Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie bude EU platit, vzkázala Merkelová. Kritice neušly ani země odmítající uprchlíky

Británie bude EU platit, vzkázala Merkelová. Kritice neušly ani země odmítající uprchlíky

Otázka, zda a kolik má Velká Británie v souvislosti se svým definitivním odchodem z Evropské unie zaplatit, je jedním z hlavních kamenů úrazu vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Že musí Spojené království v rámci rozhovorů o brexitu uhradit to, co unii přislíbilo, teď prohlásila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle jejích slov nejde o žádný „rozvodový účet“, ale nutnost. Kromě Británie se zaměřila také na Polsko a další země, které odmítají přijímat uprchlíky na základě kvót v souladu s unijní dohodou.

„Jedná se o závazky, které Velká Británie přijala a které se musejí přirozeně řešit,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. „Nejde o cenu za rozvod – to zní jako pokuta,“ řekla podle serveru Bloomberg s tím, že jsou rozhovory o odchodu ostrovního království stále na začátku.

Dohady o tom, zda a kolik musí Británie do evropského rozpočtu před brexitem zaslat, rozdělují oba tábory od počátku jednání. Podle Bruselu má Londýn zaplatit to, co už dřív slíbil, že do evropské kasy přispěje. EU odmítá, že by chtěla monarchii za odchod nějakým způsobem trestat.

Zatímco zpočátku se z Británie ozývalo, ať Brusel žádné peníze nečeká, v poslední době začali někteří tamní politici ostrá slova mírnit a připouštět, že závazky vůči unii zaplatí. Naposledy to potvrdil i britský ministr zahraničí Boris Johnson.

„Zcela určitě budeme muset své závazky splnit,“ sdělil v pátek pro BBC. „Jsme lidé, kteří respektují zákon a platí účty,“ poznamenal Johnson. Odmítl ale částku 100 miliard eur (2,6 bilionu korun), o které se začalo v souvislosti brexitem hovořit na jaře. Se sumou tehdy přišel deník Financial Times, který ji spočítal na základě dokumentů Evropské komise. Johnson však zopakoval, že tuto sumu neuznává a považuje ji za přemrštěnou.

Kolik by měla Británie zaplatit, je tak stále otázkou. Čitelnější by situace mohla být už po pondělí, kdy mají jednání mezi týmy Bruselu a Londýna pokračovat. Jak uvedla Merkelová, oba tábory čelí „velmi obtížnému problému“.

Kromě brexitu se Merkelová v sobotním vystoupení vyjádřila také k dalším palčivým tématům Evropské unie. Zkritizovala například kontroverzní polské reformy soudního systému a opřela se také do skupiny zemí, které odmítají přijímat uprchlíky, kam kromě Polska patří i Česko, Slovensko nebo Maďarsko. „Nemůžeme si vybírat oblasti, ve kterých Evropa nabízí solidaritu,“ prohlásila Merkelová. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1