Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie bude počítat Čechy, kteří chtějí zůstat i po brexitu. Bojí se chaosu

Británie bude počítat Čechy, kteří chtějí zůstat i po brexitu. Bojí se chaosu

Britská vláda bude mapovat počet cizinců z ostatních států EU včetně Čechů, kteří žijí na území Spojeného království a plánují tam zůstat i poté, co proběhne brexit. Podle informací Guardianu už v pondělí oznámí rozsáhlý plán, jehož prvním krokem bude předběžná registrace přibližně tří milionů cizinců. Vláda premiérky Theresy Mayové tím hodlá předejít opakování chaosu, který nastal v den oznámení odchodu země z EU. Cizinci tehdy v panice zahltili úřady žádostmi o trvalý pobyt.

Britská vláda označuje svůj úmysl za „štědrý“. Jak ale podotýká The Guardian, tři miliony cizinců z jiných států EU, kteří k dnešnímu dni žijí na území Spojeného království, podobné nadšení pravděpodobně sdílet nebudou. Už v pondělí by kabinet premiérky Theresy Mayové měl zveřejnit podrobnosti nového plánu, jak přistupovat k cizincům z EU i poté, co proběhne tzv. brexit.

Prvním krokem, se kterým vláda počítá, je zmapování jejich zájmu. Tedy, zda chtějí ve Spojeném království žít a pracovat i po roce 2019, kdy by měl formálně nastat brexit. Předběžná registrace má zabránit zmatkům, které se objevily v momentě, kdy byly vyhlášeny výsledky referenda o setrvání země v EU. I přesto, že občani států EU žijící v Británii nemusí oficiálně žádat o trvalý pobyt, mnoho z nich to v záchvatu paniky udělalo a zavalilo tím úřady.

Spoluzakladatel aktivistické skupiny the3million, která veřejně hájí zájmy cizinců z EU ve Spojeném království, Nicolas Hatton je ale k podobným krokům skeptický. „Pokud nebude registrační proces přímo spojen s trvalým pobytem, nikdo se registrovat nebude. Lidé budou nedůvěřiví a budou se bát, že to bude použito proti nim,“ uvedl. „Nebudou se registrovat, protože jim to přijde zbytečné.“

Podobně smýšlí i Nizozemka Monique Hawkins, jejíž žádost o trvalý pobyt v minulosti úřady zamítly. „Lidé nevěří britské vládě. Nálada se mezi občany EU změnila. Je to vidět na fórech, jako je třeba Facebook. Dříve se tu diskuse nesly v duchu ´doufám, že mne tu nechají zůstat´, ale teď je to ´uvěřím tomu, až to uvidím,“ citovala ji britská média.

Nejasná budoucnost znervóznila také řadu Čechů, kteří žijí ve Velké Británii. „Nebojíme se ani tolik o práci, jako spíše o naše životní investice, například pojištění, které si tu platíme,“ svěřila se nedávno se svými obavami redakci INFO.CZ Češka Barbora Sládková, která na britských ostrovech žije už dvanáct let, z toho poslední čtyři a půl roku nepřetržitě.

Oficiální jednání mezi zástupci britské vlády a EU začala tento týden v pondělí. Postavení cizinců včetně Čechů po brexitu patří k tématům, o nichž se bude hodně mluvit. Jak už dříve řekli redakci INFO.CZ lidé z českého ministerstva práce a sociálních věcí, největší bitvy se povedou o výplatu dávek sociálního zabezpečení, na které mají občané EU pracující ve Spojeném království nárok. K nim se řadí třeba nemocenské dávky, starobní důchody, dávky v nezaměstnanosti nebo rodinné dávky.

Pravidla EU, která sahají až do 70. let minulého století, totiž umožňují, aby si každý členský stát ponechal svůj vlastní systém sociálního zabezpečení, zároveň ho ale koordinoval s ostatními zeměmi v EU. Jelikož v EU platí volný pohyb, země musí k pracovníkům z jiných členských států přistupovat jako ke svým vlastním občanům. Velká Británie však tento princip zpochybňuje, protože má pocit, že je její sociální systém pracovníky z jiných zemí EU příliš zatížen a ona víc tratí, než získává.

Čeští vyjednavači nesouhlasí a doufají, že se jim (společně s dalšími státy EU) podaří dojednat s Brity dohodu, která bude prospěšná pro obě strany.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744