Británie zvažuje speciální „kavárenská“ víza. Po brexitu nebude mít dost lidí v pohostinství | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie zvažuje speciální „kavárenská“ víza. Po brexitu nebude mít dost lidí v pohostinství

Británie zvažuje speciální „kavárenská“ víza. Po brexitu nebude mít dost lidí v pohostinství

Velká Británie zvažuje, že po brexitu zavede speciální víza pro mladé pracovníky z Evropské unie. Chce tak zabránit úbytku pracovní síly v kavárnách a restauracích. Novinku podporuje například provozovatel velkého kavárenského řetězce Costa Coffee. Zdá se, že ať už brexit přinese cokoli, Britové nehodlají riskovat, že by skončili bez kávy a čaje.

Ministryně vnitra Amber Ruddová zvažuje zavedení speciálních víz, aby udržela v britských kavárnách, barech a restauracích plnou zaměstnanost. Víza by měla platit dva roky a povolovala by pracovat v Británii mladým lidem ze zemí EU, přestože nedosáhnou na dávky.

S návrhem přišel Lord Green z organizace Migration Watch UK a ihned získal podporu některých velkých hráčů. „Je opravdu povzbuzující, že lidé začínají mluvit o řešeních a možnostech,“ cituje The Guardian výkonnou ředitelku společnosti Whitbread Alison Brittainovou, která upozornila, že pohostinství je čtvrtým největším sektorem ekonomiky a tvoří zhruba deset procent britského HDP.

Konkrétně v její firmě tvoří občané EU pětinu z 50 tisíc zaměstnanců. Do impéria Whitbreadu spadá například síť hotelů Premier Inn nebo kavárenský řetězec Costa Coffee.

Britská pohostinská asociace už varovala, že bez migrantů z EU mohou některé hotely a restaurace skončit. Podle ní by trvalo deset let, než by se povedlo zaměstnance z unie nahradit Brity.

Podle Brittainové ztěžuje pozici firem také tvrdší podnikatelské prostředí, které vzniklo po oslabení libry. Slabší měna totiž snížila příjmy domácností a tlačí na růst cen.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.