Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie zvažuje speciální „kavárenská“ víza. Po brexitu nebude mít dost lidí v pohostinství

Británie zvažuje speciální „kavárenská“ víza. Po brexitu nebude mít dost lidí v pohostinství

Velká Británie zvažuje, že po brexitu zavede speciální víza pro mladé pracovníky z Evropské unie. Chce tak zabránit úbytku pracovní síly v kavárnách a restauracích. Novinku podporuje například provozovatel velkého kavárenského řetězce Costa Coffee. Zdá se, že ať už brexit přinese cokoli, Britové nehodlají riskovat, že by skončili bez kávy a čaje.

Ministryně vnitra Amber Ruddová zvažuje zavedení speciálních víz, aby udržela v britských kavárnách, barech a restauracích plnou zaměstnanost. Víza by měla platit dva roky a povolovala by pracovat v Británii mladým lidem ze zemí EU, přestože nedosáhnou na dávky.

S návrhem přišel Lord Green z organizace Migration Watch UK a ihned získal podporu některých velkých hráčů. „Je opravdu povzbuzující, že lidé začínají mluvit o řešeních a možnostech,“ cituje The Guardian výkonnou ředitelku společnosti Whitbread Alison Brittainovou, která upozornila, že pohostinství je čtvrtým největším sektorem ekonomiky a tvoří zhruba deset procent britského HDP.

Konkrétně v její firmě tvoří občané EU pětinu z 50 tisíc zaměstnanců. Do impéria Whitbreadu spadá například síť hotelů Premier Inn nebo kavárenský řetězec Costa Coffee.

Britská pohostinská asociace už varovala, že bez migrantů z EU mohou některé hotely a restaurace skončit. Podle ní by trvalo deset let, než by se povedlo zaměstnance z unie nahradit Brity.

Podle Brittainové ztěžuje pozici firem také tvrdší podnikatelské prostředí, které vzniklo po oslabení libry. Slabší měna totiž snížila příjmy domácností a tlačí na růst cen.