Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové loni zmařili čtyři útoky extrémní pravice. Policejní šéf varoval před její hrozbou

Britové loni zmařili čtyři útoky extrémní pravice. Policejní šéf varoval před její hrozbou

Mark Rowley, odcházející šéf britské protiteroristické policie, při svém rozlučkovém projevu varoval před rostoucí hrozbou "krajně pravicového terorismu" v Británii. Vloni policisté údajně překazili čtyři útoky plánované pravicovými extremisty. Jejich fungování přirovnával Rowley k postupům radikálních islamistů.

"Hrozba pravicového extremismu je vážnější a náročněji zvladatelná, než jak to možná uznává veřejná debata," citovala nejvýše postaveného protiteroristického činitele Británie agentura Reuters. "Pravicová hrozba dříve nebyla organizovaná. Jednou za čas se objevil jednotlivec motivovaný tímto smýšlením a spáchal teroristický čin, ale nebyla zde organizovaná pravicová hrozba jako nyní," řekl novinářům Rowley, který za dva týdny završí svoji 31 let trvající kariéru u policie.

Podle Rowleyho se britská krajní pravice snaží navázat spolupráci s mezinárodními extremisty. Britskou veřejnost by prý měla "vážně znepokojovat" existence skupiny Národní akce (National Action), jíž protiteroristická legislativa zakazuje činnost. Rowley ve svém projevu vícekrát Národní akci či Anglickou obrannou ligu (EDL) srovnal s islamistickými organizacemi, jakou je takzvaný Islámský stát.

"Zatímco se může zdát, že islamistické a extrémně pravicové ideologie jsou na opačných koncích problému, je paradoxně zřejmé, že obě mají mnoho společného," řekl. Oba proudy prý usilují o "posílení napětí a nejednoty v komunitách", oslovují lidi sofistikovanou propagandou a vytváří izolaci a netoleranci zneužíváním pocitů křivdy.

Domácí nebo zahraniční islamisti operují v Británii už od teroristických útoků z 11. září 2001, píše agentura Reuters, militantní síť extrémní pravice se podle Rowleyho začala rodit teprve před dvěma lety. "Po větší část posledních 18 měsíců máme v Británii teroristickou organizaci neonacistů a stoupenců bělošské nadřazenosti, která je domácího původu a sleduje stejné cíle, jako kterákoli jiná teroristická organizace oddaná násilí," uvedl.

Od loňského března údajně britská policie zmařila deset islamistických plánů a čtyři krajně pravicové, k nimž ale nesdělil žádné podrobnosti, neboť jsou prý objektem probíhajících soudních sporů. Třetinu upozornění pro iniciativu britské vlády na boj s radikalizací v komunitách nyní tvoří osoby zapojené do krajně pravicového terorismu, napsal deník The Guardian.

Aktivity krajní pravice nyní vyšetřuje i domácí tajná služba MI5. Rowley uvedl, že v Británii momentálně běží 600 vyšetřování terorismu, v nichž je evidováno celkem 3000 podezřelých osob. Za poslední tři roky se počet zatčení souvisejících s terorismem zdvojnásobil a deradikalizační program dostal doporučení týkající se 2000 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1