Britové podnikli rozsáhlý kybernetický útok na Islámský stát | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové podnikli rozsáhlý kybernetický útok na Islámský stát

Britové podnikli rozsáhlý kybernetický útok na Islámský stát

Británie provedla rozsáhlý kybernetický útok na takzvaný Islámský stát (IS). Podle BBC to dnes oznámil šéf britské elektronické rozvědky GCHQ Jeremy Fleming. Ochromena tak podle něj byla schopnost IS koordinovat útoky a utlumena jeho propaganda.

Podle BBC jde o první případ, kdy Británie systematicky nabourává aktivity nepřítele na internetu prostřednictvím "vojenské kampaně". "Výsledky těchto operací jsou dalekosáhlé," řekl Fleming, který dříve působil jako agent tajné služby MI5.

"V roce 2017 byly chvíle, kdy Daeš (alternativní zkratka pro IS) téměř nebyla schopná šířit svou nenávist po internetu, využívat svých běžných kanálů pro šíření své rétoriky nebo spoléhat se na jejich zveřejňování," řekl dále Fleming.

Velká část kybernetických operací však podle něj byla příliš citlivá na to, aby o nich hovořil podrobněji. Překazily však internetové aktivity IS a dokonce zničily zařízení a sítě islamistů, zdůraznil Fleming. Tato kampaň podle něj ukazuje, jak cílená a efektivní může být kybernetická ofenziva.

Šéf GCHQ však upozornil, že boj proti IS není u konce, protože organizace nadále hledá cesty, jak provádět nebo inspirovat další útoky v Británii.

Fleming dnes také kritizoval Rusko za jeho údajně nepřijatelné chování v kyberprostoru, představující "rostoucí ohrožení" Británie a jejích spojenců.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.