Kauza novičok: Britská policie už údajně ví, kdo otrávil Skripala. Stopa dle médií vede k Rusům | info.cz

Články odjinud

Britská blamáž kolem Skripala. Média slavila odhalení pachatelů, ministerstvo to shodilo jako spekulaci

Náměstek britského ministra vnitra odmítl zprávu, že se podařilo identifikovat několik Rusů jako útočníky na Sergeje Skripala a jeho dceru přiotrávené před časem novičokem. označil to za divokou spekulaci. O odhalení pachatelů dříve informovala britská média s odkazem na informace vyšetřovatelů. Kauza se závažným přesahem do diplomacie a světové politiky tak dostává další ránu.

Vyšetřovatelé podle dřívějších informací agentury PA identifikovali pachatele útoku prostřednictvím záznamů z videokamer a kontrolou seznamu lidí, kteří v kritickém období přijeli do Spojeného království. „Jsou si jisti, že jsou to Rusové,“ napsala agentura. Ministerstvo to teď skrze náměstka odmítlo. „Myslím, že tento článek patří do složky 'špatně informované a divoké spekulace',“ komentoval Ben Wallace zprávu britské agentury PA.

Nervově paralytickou látkou typu novičok, která se v 70. a 80. letech vyráběla v bývalém Sovětském svazu, byli Skripalovi otráveni před čtyřmi měsíci v jihoanglickém Salisbury. Moskva odpovědnost odmítla a incident vyvolal diplomatickou roztržku. Začátkem července se do kontaktu s jedem dostali nedaleko Salisbury Britové Dawn Sturgessová a Charlie Rowley. Žena před deseti dny zemřela, její partner v nemocnici bojuje o život.

Podle agentury PA byla Sturgessová vystavena přinejmenším desetkrát vyšší dávce novičoku než Skripalovi. Vyšetřovatelé se podle agentury domnívají, že si nervově paralytickou látku, která byla v lahvičce od parfému, nastříkala přímo na kůži. Flakon zřejmě Sturgessová s Rowleym našli odhozený někde v centru Salisbury.

Informace o odpovědnosti ruských agentů za pokus o otravu Skripalových se objevovaly už dříve, žádná jména ale dosud nepadla. Spekulovalo se o tom, že Rusové přiletěli do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustili. Šlo údajně o dvě osoby.

Dnešní informace PA, která se opírá o vyjádření zdrojů bezprostředně spojených s pátráním, větší podrobnosti neobsahuje. Uvádí se v ní, že podle vyšetřovatelů útok podniklo „několik Rusů“.

Rusko podíl na útoku energicky popírá. Kremelský vůdce Vladimir Putin po pondělním summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Helsinkách novinářům řekl, že britská obvinění jsou nepodložená. „Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné, jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb,“ řekl Putin v rozhovoru pro americkou televizi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud